Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

John Dowland - biografia, życiorys

John Dowland to urodzony w 1562 lub 1563 roku pochodzący z Anglii kompozytor schyłku renesansu, grający na lutni. Prawdopodobnie urodził się w Westminster.

Pierwsze nauki gry na lutni pobierał we Francji, jednak po krótkim czasie wrócił do Anglii, aby tam się szkolić. Uzyskał wówczas bakalaureat muzyczny i niestety bezskutecznie usiłował dostać posadę nadwornego lutnisty. Zrezygnowany wyruszył w podróż po Europie.

Jego pobyt we Włoszech, który trwał od 1595 roku miał silny wpływ na jego twórczość. Przyjął go w Wenecji sam Książę Ferdinando I de’ Medici. Dzięki tej podróży miał okazję poznać formy muzyczne, o których wcześniej nie miał pojęcia, jak włoski madrygał. Wpływy włoskie pojawiały się później w wielu jego utworach.

W 1596 roku po raz kolejny bezskutecznie próbował zdobyć posadę nadwornego lutnisty landgrafa heskiego. Dwa lata później zaproponowano mu taką właśnie posadę u króla Danii i pracował dla niego przez osiem lat. W 1606 roku powrócił do swego rodzinnego kraju.

W 1612 roku wreszcie go doceniono i został wówczas nadwornym lutnistą królewskim w Anglii. Uzyskał także tytuł Doktora Muzyki. Dowland komponował głównie utwory na lutnię, a także muzykę kościelną. Jego styl łączy nastrój angielskiej melancholii z europejską-kontynentalną formą.

Zmarł prawdopodobnie 20 lub 21 stycznia 1626 roku.

Podobne wypracowania do John Dowland - biografia, życiorys