Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Emilia Plater - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Emilia Plater urodziła się w Wilnie w 1806 roku. Pochodziła z szacownej rodziny hrabiego Franciszka Ksawerego Platera, jej matką była Anna z von Mohlów. Rodzina Plater miała bardzo bogate tradycje patriotyczne i aktywnie angażowała się w kulturę i politykę polską. W 1815 roku rodzice Emilii rozstali się, matką z córką wyprowadziły się do majątku Liksna w Inflantach Polskich.

Dzieciństwo Emilia spędziła ze swymi kuzynami, z nimi również uczyła się. Od dziecka interesowała się historią, szczególne wrażenie wywarły na niej postacie Joanny d'Arc i Tadeusza Kościuszki. Plater otrzymała wszechstronne wykształcenie – pisała poezję, rysowała, uprawiała fechtunek, jazdę konną, myślistwo, lubiła wędrować. Jej gusta literackie ukształtowały lektury Filomatów i Filaretów, dzieła Goethego i Schillera. Interesowała się również folklorem wsi.

Po wybuchu powstania listopadowego w Warszawie w 1830 roku Emilia Plater była jednym z pierwszych inicjatorów powstania na Litwie. Była autorką planu zdobycia Dyneburga, udało się jej sformować oddział liczący 280 strzelców, kilkuset kosynierów i kilkudziesięciu kawalerzystów. Walczyła z Rosjanami pod Dusiatowem, Dangielami, Ucianami, nie udało się jednak zdobyć...

Podobne wypracowania