Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

John Cage - biografia, życiorys

John Cage to amerykański kompozytor, który urodził się 5 września 1912 roku w Los Angeles. Uczył się gry na fortepianie już jako dziecko. W późniejszych latach studiował w konserwatorium Pomona College. Jednocześnie odbywał wówczas liczne podróże, które pomagały mu w kształtowaniu swoich muzycznych upodobań. Poszukiwał nowych brzmień na Filipinach, w Korei, Laos, na wyspach Riukiu i Kingmanriff.

Cage poznał wybitnego choreografa i tancerza Mercea Cunninghamma, z którym od 1944 roku rozpoczął współpracę i jednocześnie związek partnerski. Wspólnie mieszkali w Nowym Jorku.

John’a Cage’a uważa się za jednego z najbardziej kontrowersyjnych artystów we współczesnym kompozytorstwie.  Jego utwory są niesłychanie ekstrawaganckie, oryginalne, a jego „Tacet 4’33’’ czy „Imaginary Landscape No. 4” zainicjowały dyskusję dotyczącą granic muzyki. Cage uważał, że jego eksperymenty muzyczne mają kulturowe i filozoficzne znaczenie. Podróże kompozytora sprawiły, że od lat czterdziestych komponował i żył pod wpływem filozofii wschodu- buddyzmu, zen oraz księgi Yijing. To skłoniło go do wprowadzenia w muzyce przypadku.

Dorobek artystyczny John’a Cage’a jest bardzo zróżnicowany. Pisał pieśni, tworzył muzykę instrumentalną, kameralną, orkiestrową, opery, balety, muzykę filmową, musicale a także kompozycje elektroniczne. Zrewolucjonizował muzykę w latach pięćdziesiątych, a jego twórczość stanowiła alternatywę dla serializmu.

John Cage zmarł 12 sierpnia 1992 w Nowym Jorku.

Podobne wypracowania do John Cage - biografia, życiorys