Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Karta 77

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Karta 77 (właściwie Charta 77) to czechosłowacka frakcja polityczna, ugrupowanie antykomunistyczne działające w latach 1976-1992. W okresie kiedy wzmógł się terror i prześladowania wobec opozycji antykomunistycznej, czescy czołowi działacze i aktywiści postanowili zorganizować mocną siłę polityczną, której zadaniem będzie dyplomatyczna acz radykalna walka z ustrojem socjalistycznym. Karta 77 bywa często porównywana do polskiej Solidarności, miała podobny charakter i zakres działalności a i poparcie podobne do polskiego ruchu.

Karta 77 stała się symbolem walki z uciskiem. Charakter działalności Karty 77 był dosyć jasno sprecyzowany, chodziło przede wszystkim o obronę interesów ludności i opozycjonistów, którzy w imię demokracji szukali alternatywnych rozwiązań dla gospodarki, polityki i ekonomii. Programy Karty 77 był jasny i bardzo przejrzyście zdefiniowany. Miała ona za zadanie obronę praw człowieka i demokracji, jednocześnie walczyła w Czechosłowacji z panującym komunizmem. Było więc oczywistym, że taki twór polityczny musiał znaleźć się pod obstrzałem władzy politycznej.

Czechosłowacja była krajem w którym inwigilacja i terror polityczny były bardzo mocno widoczne, a ludność prześladowana za odmienne poglądy....

Podobne wypracowania