Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Karta 77

Karta 77 (właściwie Charta 77) to czechosłowacka frakcja polityczna, ugrupowanie antykomunistyczne działające w latach 1976-1992. W okresie kiedy wzmógł się terror i prześladowania wobec opozycji antykomunistycznej, czescy czołowi działacze i aktywiści postanowili zorganizować mocną siłę polityczną, której zadaniem będzie dyplomatyczna acz radykalna walka z ustrojem socjalistycznym. Karta 77 bywa często porównywana do polskiej Solidarności, miała podobny charakter i zakres działalności a i poparcie podobne do polskiego ruchu.

Karta 77 stała się symbolem walki z uciskiem. Charakter działalności Karty 77 był dosyć jasno sprecyzowany, chodziło przede wszystkim o obronę interesów ludności i opozycjonistów, którzy w imię demokracji szukali alternatywnych rozwiązań dla gospodarki, polityki i ekonomii. Programy Karty 77 był jasny i bardzo przejrzyście zdefiniowany. Miała ona za zadanie obronę praw człowieka i demokracji, jednocześnie walczyła w Czechosłowacji z panującym komunizmem. Było więc oczywistym, że taki twór polityczny musiał znaleźć się pod obstrzałem władzy politycznej.

Czechosłowacja była krajem w którym inwigilacja i terror polityczny były bardzo mocno widoczne, a ludność prześladowana za odmienne poglądy. Pojawienie się Karty 77 dało możliwość realnej walki i prawdziwej wiary w realne zmiany, zmiany które są na wyciągnięcie ręki. Karta 77 znana była ze swej działalności w całej Europie. Aparat socjalistyczny podporządkowany Związkowi Radzieckiemu próbował więc ograniczyć jej działalność i prowadził zmasowany atak na najbardziej aktywnych działaczy. Członkowie Karty 77 zostali aresztowani i byli prześladowani, także ich rodziny nie miały spokoju. Władze Czechosłowacji nie tolerowały opozycji, ostra nagonka propagandowa władzy nie była jednak w stanie zmienić jej popularności. Karta 77 rosła w siłę a jej poparcia wzrastało wraz z upływem czasu, podobnie jak polski ruch solidarnościowy. W skład Karty 77 wchodzili członkowie opozycji, którzy w późniejszym czasie doprowadzili do obalenia komunizmu. Mimo licznych aresztowań, prześladowań i przesłuchań członków tej frakcji politycznej, nie udało się jej zdławić.

Karta 77 doprowadziła do obalenia komunistycznego reżimu a działacze Karty 77 stanęli na czele aksamitnej rewolucji. Najważniejszymi działaczami Karty 77 byli - Wacław Havel, Pavel Kohout i Vaclav Maly. Karta 77 współpracowała z organizacjami opozycyjnymi z całej Europy m.in. z NSZZ Solidarność i KORem. Historycy są dzisiaj zgodni - Kart 77 była bardzo ważnym elementem czechosłowackiej zmiany ustrojowej a jej czołowi działacze w późniejszym czasie stanęli u szczytu władzy po rozpadzie Czechosłowacji na dwa niezależne państwa- Czechy i Słowację.

Podobne wypracowania do Karta 77