Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Gioachino Rossini - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Gioachino Antonio Rossini to włoski kompozytor żyjący w XIX wieku. Urodził się pod koniec XVIII wieku, w 1792 roku w środkowych Włoszech. Wychował się w rodzinie umuzykalnionej – jego ojciec był trębaczem, a matka śpiewaczką. Stąd wczesna edukacja muzyczna przyszłego kompozytora – już mając nieledwie sześć lat Rossini grał na trójkącie w kapeli swego ojca. Naukę gry rozpoczął w 1809 roku w Konserwatorium Bolońskim.

Pierwsze sukcesy Rossini odniósł stosunkowo wcześnie. Gdy miał szesnaście lat, jego kantata zdobyła uznanie i została nagrodzona. W 1813 roku odniósł spektakularny sukces Rossiniego – po premierze w weneckim teatrze jego „Tankred” zdobył światowe uznanie. Gioachino Antonio Rossini rozpoczął stałą współpracę z teatrami w Wenecji i Mediolanie. Kompozytor tworzył utwory operowe.

W 1816 roku miała miejsce przełomowa premiera „Cyrulika sewilskiego – opery komicznej”. Przedstawienie to zostało obwołane najwybitniejszym utworem operowym. Premiera, która miała miejsce w Rzymie w Teatrze Argentina, urosła do rangi legendy. W jej trakcie miały miejsce liczne przykre wydarzenia, które – w zamyśle osób nieprzychylnych Rossiniemu i zazdroszczących mu talentu –...

Podobne wypracowania