Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Gioachino Rossini - biografia, życiorys

Gioachino Antonio Rossini to włoski kompozytor żyjący w XIX wieku. Urodził się pod koniec XVIII wieku, w 1792 roku w środkowych Włoszech. Wychował się w rodzinie umuzykalnionej – jego ojciec był trębaczem, a matka śpiewaczką. Stąd wczesna edukacja muzyczna przyszłego kompozytora – już mając nieledwie sześć lat Rossini grał na trójkącie w kapeli swego ojca. Naukę gry rozpoczął w 1809 roku w Konserwatorium Bolońskim.

Pierwsze sukcesy Rossini odniósł stosunkowo wcześnie. Gdy miał szesnaście lat, jego kantata zdobyła uznanie i została nagrodzona. W 1813 roku odniósł spektakularny sukces Rossiniego – po premierze w weneckim teatrze jego „Tankred” zdobył światowe uznanie. Gioachino Antonio Rossini rozpoczął stałą współpracę z teatrami w Wenecji i Mediolanie. Kompozytor tworzył utwory operowe.

W 1816 roku miała miejsce przełomowa premiera „Cyrulika sewilskiego – opery komicznej”. Przedstawienie to zostało obwołane najwybitniejszym utworem operowym. Premiera, która miała miejsce w Rzymie w Teatrze Argentina, urosła do rangi legendy. W jej trakcie miały miejsce liczne przykre wydarzenia, które – w zamyśle osób nieprzychylnych Rossiniemu i zazdroszczących mu talentu – miały ośmieszyć wydarzenie. Jednak nic nie było w stanie umniejszyć rangi tego dzieła, które spotkało się z ogromnym entuzjazmem publiczności.

Nadszedł czas wyjątkowej aktywności artystycznej Rossiniego. Kompozytor tworzy kilkadziesiąt oper (m. in. „Kopciuszek”, „Sroka złodziejka”, „Adelajda z Burgundii”), a także zwiedza Wiedeń, Weronę, Paryż i Londyn. Najważniejsze w dorobku Rossiniego wydaje się być ostatnia opera: „Wilhelm Tell”, napisana w 1829 roku. Jej kunszt artystyczny jest nie do opisania, a sam artysta był tak usatysfakcjonowany swoją pracą, że zaprzestał tworzenia oper. Swoją decyzję argumentował posiadaniem wszystkiego, co człowiekowi jest niezbędne do szczęścia. Ostatnim dziełem  Gioachino Antonio Rossiniego była „Mała Msza Uroczysta” –  utwór dedykowany Bogu.

Kompozytor umiera w 1868 roku, pozostawiając znaczny dorobek muzyczny: wiele oper, pieśni, utwory fortepianowe („Grzechy starości”), kameralne (sześć sonat) i religijne („Stabat Mater”).

Podobne wypracowania do Gioachino Rossini - biografia, życiorys