Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Historia Przemyślidzi na tronie polskim

Przemyślidzi na tronie polskim

Wacław II, Przemyślidzi, dynastia Przemyślidów, Przemyślidzie na tronie polskim

Historia dynastii Przemyślidów (wywodzących się od księcia czeskiego Przemysła) na tronie polskim zawiera się w kilkunastu latach na przełomie XIII i XIV wieku. Co prawda, pewne źródła wskazują, że w już roku 1085 cesarz Henryk IV obdarzył tytułem króla polski Wratysława, lecz w rzeczywistości włada ten nigdy nie posiadał władzy na tych terenach. Zatem pierwszym przedstawicielem dynastii czeskiej koronowanym w Krakowie był w roku 1291 Wacław II.

Wacław tron paryski objął w 1285 roku, siedem lat po tragicznej śmierci Otokara. Rodzinne ziemie Czech i Moraw otrzymał wtedy w lenno od króla rzymskiego Rudolfa I Habsburga. Sojusz Czecha z Habsburgiem powodował, iż jedynym możliwym kierunkiem ekspansji stała się Polska. Kilkuletnie zaangażowanie w wewnętrzne sprawy Piastów zaowocowało w roku 1291.

Wacław, który dysponował w owym czasie pokaźnymi siłami, niezaniepokojony przez słabszych Piastów dotarł do Krakowa. Choć władza Czecha miała być respektowana przez część władców polskich, to jednak reszta, na czele z Przemysłem II i Władysławem Łokietkiem nie zamierzała rezygnować z walki o Małopolskę. Do konfrontacji między Wacławem i Przemysłem nigdy jednak nie doszło, gdyż ten ostatni, w roku 1296 został zamordowany.

Rozszerzanie...

Podobne wypracowania