Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Przemyślidzi na tronie polskim

Wacław II, Przemyślidzi, dynastia Przemyślidów, Przemyślidzie na tronie polskim

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Historia dynastii Przemyślidów (wywodzących się od księcia czeskiego Przemysła) na tronie polskim zawiera się w kilkunastu latach na przełomie XIII i XIV wieku. Co prawda, pewne źródła wskazują, że w już roku 1085 cesarz Henryk IV obdarzył tytułem króla polski Wratysława, lecz w rzeczywistości włada ten nigdy nie posiadał władzy na tych terenach. Zatem pierwszym przedstawicielem dynastii czeskiej koronowanym w Krakowie był w roku 1291 Wacław II.

Wacław tron paryski objął w 1285 roku, siedem lat po tragicznej śmierci Otokara. Rodzinne ziemie Czech i Moraw otrzymał wtedy w lenno od króla rzymskiego Rudolfa I Habsburga. Sojusz Czecha z Habsburgiem powodował, iż jedynym możliwym kierunkiem ekspansji stała się Polska. Kilkuletnie zaangażowanie w wewnętrzne sprawy Piastów zaowocowało w roku 1291.

Wacław, który dysponował w owym czasie pokaźnymi siłami, niezaniepokojony przez słabszych Piastów dotarł do Krakowa. Choć władza Czecha miała być respektowana przez część władców polskich, to jednak reszta, na czele z Przemysłem II i Władysławem Łokietkiem nie zamierzała rezygnować z walki o Małopolskę. Do konfrontacji między Wacławem i Przemysłem nigdy jednak nie doszło, gdyż ten ostatni, w roku 1296 został zamordowany.

Rozszerzanie...

Podobne wypracowania