Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Edward Rydz „Śmigły” - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Naczelny wódz polskich wojsk podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku urodził się w 1886 roku w niewielkim Łapszynie. Jego ojciec miał związek z służbami mundurowymi – pracował jako wachmistrz policji. Młody Edward szybko stał się sierotą, a jego wychowaniem zajęła się babcia. Chłopiec nie sprawiał żadnych problemów wychowawczych i był bardzo uzdolniony. Za świetne wyniki w nauce otrzymał w 1900 roku stypendium od Rady Miejskiej. Po zdaniu egzaminu maturalnego w pobliskich Brzeżanach kontynuował naukę w Akademii Sztuk Pięknych oraz na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. ASP ukończył z sukcesem w 1912 roku, jego mentorem był wybitny malarz Józef Pankiewicz.

Podczas studiów intensywnie angażował się w działalność patriotyczną i narodowowyzwoleńczą. W 1912 roku zapisał się do Związku Strzeleckiego. W tym czasie wybrał dla siebie pseudonim „Śmigły”, który stał się częścią jego nazwiska. W tym okresie był również jednym z redaktorów pisma „Strzelec”. Rydz-Śmigły na stałe związał swą przyszłość z karierą wojskową. W 1911 roku skończył edukację w wiedeńskiej Szkole Oficerów Rezerwy. Od 1913 roku pełnił funkcję komendanta Związku Strzeleckiego w okręgu lwowskim. Powołanie...

Podobne wypracowania