Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stefan Starzyński - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Stefan Starzyński urodził się 19 sierpnia 1893 w Warszawie, a zmarł 17 października 1943 roku w obozie koncentracyjnym w Konzentrationslager Dachau (KL Dachau) w południowych Niemczech. Był prezydentem Warszawy, politykiem i publicystą. Od urodzenia mieszkał w Łowiczu. Był synem nauczycielki języka francuskiego.

Od dzieciństwa wszczepiano mu tradycje patriotyczne, co zaowocowało później działalnością konspiracyjną i trzykrotnym aresztowaniem go, gdy był jeszcze w gimnazjum. Zajmował się kolportażem gazety „Robotnik”. Za ten czyn został skazany na miesięczny pobyt w więzieniu w Warszawie. 

Studiował potem na Wyższych Kursach Handlowych ekonomię. Redagował także pismo Związku Strzeleckiego, używając pseudonimu „Lew”. Podczas I wojny światowej, w latach 1914–1918 walczył w wielu bitwach, między innymi pod Rutką Sitowiecką, Stochodem i Sitowiczami. Awansował do stopnia oficera, w Krakowie zajął się też aktywnym wzniecaniem różnego rodzaju protestów i demonstracji. Za swoją działalność i odwagę został odznaczony Krzyżem Walecznych. Współpracował z Józefem Piłsudskim. W 1924 roku powrócił do Warszawy z Moskwy, gdzie przebywał w związku z pracą w Polskiej Komisji Reewakuacyjnej.
      ...

Podobne wypracowania