Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mandat Palestyny - Wojna domowa w Palestynie (1947-1948) - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wojna domowa w Mandacie Palestyny trwała w okresie od 30 listopada 1947 roku do 14 maja 1948 roku. Główną przyczyną konfliktu była decyzja Organizacji Narodów Zjednoczonych o podziale terytorium Brytyjskiego Mandatu Palestyny na część arabską i żydowską, w których miały być utworzone oddzielne państwa. Decyzja ONZ została zdecydowanie odrzucona przez Palestyńczyków, którzy wkrótce zaczęli podejmować się zbrojnych napadów na ludność żydowską.

Do pierwszego takiego zamachu doszło 30 listopada 1947 roku – wówczas w rejonie miasta Lod Arabowie napadli na autobus wiozący Żydów, śmierć poniosło pięć osób. Szybko doszło do kolejnych zbrojnych napaści, m.in. w Jaffie. 1 grudnia Arabski Wysoki Komitet wezwał ludność Palestyny do podjęcia strajku generalnego. Tłumy wyszły na ulice, a sam strajk trwał przez kolejne trzy dni. Masowe demonstracje przybrały kształt zbrojnych rozruchów – grabiono, demolowano i podpalano żydowskie sklepy, napadano na osady i dopuszczano się aktów terroru. Walki wkrótce objęły tereny poza Jerozolimą i przerodziły się w wojnę domową między ludnością arabską i żydowską.

Strona palestyńska była wydatnie wspierana przez państwa Ligi Arabskiej, która...

Podobne wypracowania