Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

II wojna światowa na Pacyfiku

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

II wojna światowa, jak sama nazwa wskazuje, była konfliktem o zasięgu globalnym, choć główne jej działania toczyły się na kontynencie europejskim. Poza Europą i Afryką Północną siły aliantów zmuszone były walczyć z koalicją państw Centralnych również w Azji oraz na Oceanie Spokojnym, gdzie głównym agresorem okazała się być cesarska Japonia. Japończycy już w latach 30. zdradzali światu swoje mocarstwowe ambicje m. in. notorycznie nękając atakami bogate w surowce Chiny. Jednak były one jedynie wstępem do właściwych działań, które przeszły do historii jako „Wojna na Pacyfiku”.

Realizacja głównego planu wojennego Japonii rozpoczęła się 7 grudnia 1941 roku spektakularnym atakiem na bazę wojskową, neutralnych jeszcze wówczas Stanów Zjednoczonych, ulokowaną na wyspie Pearl Harbor. Niespodziewany atak na główne siły US Navy na Pacyfiku zaskoczył, a następnie zniszczył na miejscu znaczną część floty wojennej oraz lotnictwa Stanów Zjednoczonych w tym rejonie. Spowodowało to uruchomienie wielkiej machiny przemysłu wojennego USA, która przy olbrzymim potencjale gospodarczym tego kraju, prędzej czy później musiała zatryumfować nad osamotnioną Japonią.

Równolegle z atakiem...

Podobne wypracowania