Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Philip Glass - biografia, życiorys

Philip Glass to amerykański kompozytor. Urodził się 31 stycznia 1937 roku w Baltimore. Jako sześciolatek rozpoczął naukę gry na skrzypcach, a dwa lata później także na flecie. Muzyka nie była jego jedyną pasją, ukończył filozofię i matematykę na uniwersytecie w Chicago.

Po studiach zdecydował, że chce się całkowicie poświecić komponowaniu i wstąpił do Juilliard School w Nowym Jorku. Uzyskał stypendium Fulbrighta i od 1963 roku przez dwa lata studiował w Paryżu. Jego nauczycielką była Nadia Boulanger. Wówczas odkrył i zafascynował się muzyką indyjską, która wywarła znaczący wpływ na jego twórczość. Spotkanie z mistrzem gry na sitarze- Ravi Shankarą sprawiło, że postanowił dokładnie zgłębić tradycyjną muzykę tybetańską i indyjską. Ta znajomość nie tylko miała znaczenie dla jego twórczości, ale także odmieniła jego życie. Glass został buddystą i w 1972 roku spotkał się z Dalajlamą. Zaczął się wówczas udzielać w sprawie tybetańskiej. A od 1968 działał we własnym zespole – Philip Glass Ensemble.

Przełom lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych minął Glassowi pod znakiem współpracy z kanadyjczykiem- Michaelem Snowem oraz z Robertem Wilsonem. Od 1980 roku rozpoczęła się jego współpraca z Foday Musa Suso. Wówczas w jego muzyce można było usłyszeć także wpływy muzyki afrykańskiej, a także arabskie motywy. Największą popularność zyskał komponując muzykę filmową. Został nawet nominowany do Oscara i Złotego Globu za muzykę, którą skomponował do filmu Martina Scorsese Kundun „Życie Dalaj Lamy”, a także do filmu Stephena Daldry „Godziny”. Zdobył także Złoty Glob za kompozycję do „Truman Show”. Jego Dorobek kompozytorski jest ogromy.

Podobne wypracowania do Philip Glass - biografia, życiorys