Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Barbara Skarga - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Barbara Skarga urodziła się 25 października 1919 roku w Warszawie w rodzinie o tradycjach ewangelickich. Była siostrą słynnej polskiej aktorki – Hanny Skarżanki oraz aktora Edwarda Skargi. Kształciła się na Uniwersytecie imienia Stefana Batorego w Wilnie. Tam studiowała filozofię. Uczestniczyła w nauczaniu podziemnym. Jej wykładowcami byli między innymi: Henryk Elzenberg, Tadeusz Czeżowski, Stefan Srebrny oraz Konrad Górski, Jasinowski.

Zanim rozpoczęła naukę filozofii, studiowała na politechnice: „Zaczęłam studiować filozofię po politechnice, (...) Zdecydowałam, że trzeba mi jakiegoś humanistycznego oddechu”. „Dzisiaj słowo humanizm jest niemodne. Ale czegoś takiego widocznie potrzebowałam. I właściwie dopiero wówczas, gdy zetknęłam się z „Krytyką czystego rozumu”, z Kantem - to było dla mnie uderzenie piorunem”. Była łączniczką Armii Krajowej.

Niedługo potem została schwytana przez bolszewików i postawiona w stan oskarżenia. Na czas prawie rocznego śledztwa osadzono ją w najstarszym wileńskim więzieniu na Łukiszkach. W wyniku sekretnego dochodzenia, została uznana za winną popełnionych czynów, a wyrok mówił o wysłaniu więźniarki na dziesięcioletni pobyt w radzieckich...

Podobne wypracowania