Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Claudio Monteverdi - biografia, życiorys

Claudio Monteverdi urodził się 15 maja 1567 roku w Cremonie. Był pierwszym włoskim wielkim kompozytorem oper, skrzypkiem, a jednocześnie śpiewakiem. Już w wieku dwudziestu lat wydał księgę świeckich madrygałów.

W 1592 roku dostał posadę na dworze Gonzagów w Mantui. Mniej więcej w tym samym czasie Monteverdi ożenił się z Claudią de Cattaneis, która po kilku latach małżeństwa i urodzeniu trójki dzieci zmarła w 1607 roku.

Śmierć żony, problemy finansowe kompozytora, a także jego kłopoty zdrowotne skłoniły go do opuszczenia dworu Gonzagów. Zanim jednak do tego doszło, Monteverdi stworzył swoje słynne opery: „Orfeusz” i „Ariadna”, kolejną księgę madrygałów, a także „Nieszpory Najświętszej Maryi Panny”.

W 1613 roku rozpoczął pracę w kapeli przy Bazylice św. Marka w Wenecji. Dziewiętnaście lat później, w wieku 65 lat przyjął święcenia kapłańskie.

Był to owocny czas dla jego twórczości kompozytorskiej. Stworzył kolejną księgę madrygałów, dialog dramatyczny „Combattimento di Tancredi e Clorinda”, zbiór „Selva morale e spirituale”, opery „Powrót Ulissesa do ojczyzny”, „Wesele Eneasza i Lavinii”, a także „Koronację Poppei”.

Monteverdi zmarł w Wenecji w 1643 roku.

Podobne wypracowania do Claudio Monteverdi - biografia, życiorys