Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Marysieńka Sobieska - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Królowa Marysieńka czyli Maria Kazimiera de La Grange d'Arquien, urodziła się – jak wynika z pamiętników jej syna, choć nie jest to potwierdzona informacja – 28 czerwca 1641 roku w Nevers. Byłą córką markiza Henriego Alberta de La Grange d'Arquien oraz Franciszki da la Châtre, pełniącej funkcję ochmistrzyni dworu królowej Polski, Ludwiki Marii Gonzagi.

To właśnie na dwór księżnej de Sevres, jak nazywano przyszłą wówczas żonę króla Władysława IV, a potem Jana Kazimierza, wysłano czteroletnią Marię, by miała okazję pobierać nauki tańca, manier, poznawać języki obce (w tym polski) i zgłębiać kulturę narodu polskiego. W 1648 roku Maria Kazimiera, w wieku siedmiu lat, zmuszona była powrócić do Sevres, gdzie uczęszczała do szkoły klasztornej. Około roku 1653 wróciła jednak na dwór Ludwiki Marii Gonzagi. Dwa lata później przy okazji warszawskich sejmów wyprawiono zabawę dworską, na której Marysieńka po raz pierwszy spotkała się ze starostą jaworowskim Janem Sobieskim. Uroda Marii Kazimiery rozkwitała już od dłuższego czasu, toteż przyszły król Polski zapałał uczuciem do tej młodej panny d’Arquien. To właśnie przez pryzmat ich wielkiej historii miłosnej współcześni...

Podobne wypracowania