Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adolf Eichmann - biografia, życiorys

Eichmann to jeden z największych zbrodniarzy wojennych okresu II wojny światowej. Urodził się w 1906 roku w niemieckim Solingen. Pochodził z dość zamożnej rodziny kalwińskiej. Ojciec nazisty nigdy nie angażował się w politykę. W 1914 roku cała rodzina przeprowadziła się do Austrii. Eichmann miał czworo rodzeństwa, jego matka Maria zmarła młodo, w wieku 32 lat. Maria Eichmann miała w Wiedniu żydowskich krewnych, z którymi rodzina utrzymywała kontakty. Podczas wojny nazista umożliwił im ucieczkę do Szwajcarii. Macocha Adolfa była bardzo religijna, trzymała w domu dużą dyscyplinę. Wiadomo, że Eichmann nie wspominał dobrze macochy ani przyrodniego rodzeństwa. Był zawsze bardzo średnim uczniem, pod wpływem ojca poszedł na studia inżynieryjne, ale zmuszony był przerwać naukę z powodu braku postępów. Od 1927 roku pracował jako przedstawiciel handlowy, był również zaopatrzeniowcem.

W 1932 roku wstąpił do austriackiej partii nazistowskiej. Duży wpływ na poglądy i postawę Eichmanna miał Ernst Kaltenbruner. Prawdopodobnie to on przekonał przyszłego zbrodniarza, że Żydzi są wrogami III Rzeszy. W 1933 roku Eichmann przeprowadził się do Niemiec i wstąpił w szeregi niemieckiej SS. W tym czasie wziął również ślub z Czeszką, Veronika Liebl, z którą wiódł dostatnie życie w Berlinie. Szybko zyskał wysoką pozycję i szacunek faszystowskich władz. Podczas wojny został mianowany pełnomocnikiem szefa Gestapo, Heinricha Mullera, do spraw pozbycia się obywateli pochodzenia żydowskiego z terenów III Rzeczy oraz Protektoratu Czech i Moraw. Był jednym z głównych organizatorów tzw. „Ostatecznego Rozwiązania” kwestii żydowskiej. Powierzone mu zbrodnicze zadanie wykonywał z pełną skrupulatnością i dokładnością. Nadzorował budowę obozów koncentracyjnych i tworzenie gett, miał wpływ na wybór sposobu masowej zagłady Żydów (piece krematoryjne), planował i kontrolował transporty więźniów w całej Europie.

Po zakończeniu wojny uciekł z amerykańskiego obozu jenieckiego i pod fałszywym nazwiskiem przedostał się do Argentyny. Początkowo pracował tam na farmie kurcząt, potem w fabryce samochodów. Żona i trzej synowie dołączyli do niego po dwóch latach. Eichmann był poszukiwany przez rząd izraelski, ale bardzo długo te działania nie przynosiły rezultatu. Dopiero w 1959 roku Izrael natrafił na ślad zbrodniarza. 11 marca 1960 agenci Mosadu porwali Eichmanna w drodze z autobusu do domu. Przed procesem nazista trzymany był w specjalnie strzeżonej celi, aby uniemożliwić mu próbę samobójczą. Eichamann został skazany na śmierć przez powieszenie, wyrok wykonano 31 maja 1962 roku. W ostatnim słowie Eichmann stwierdził, że był jedynie urzędnikiem posłusznym swemu państwu. Podjęto decyzję, że Eichamnn nie będzie miał grobu na terenie Izraela. Jego prochy rozsypano na Morzu Śródziemnym, poza wodami terytorialnymi państwa żydowskiego.

Podobne wypracowania do Adolf Eichmann - biografia, życiorys