Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maurice Ravel - biografia, życiorys

Joseph-Maurice Ravel to impresjonistyczny kompozytor i pianista. Urodził się 7 marca 1875 roku w Ciboure. Jego ojciec był Szwajcarem, a matka Baskijką.

W latach 1889-1895 Ravel studiował w konserwatorium paryskim, gdzie powrócił po dwóch latach i dalej, do roku 1905, kontynuował naukę. W tym czasie usiłował zdobyć nagrodę Prix de Rome, jednak pięciokrotnie jego starania nie odniosły żadnego rezultatu. Po ostatniej przegranej odszedł z konserwatorium.

W pierwszej fazie jego twórczości widać duży wpływ romantyzmu. Inspirował go przede wszystkim Emmanuel Chabriera, a później także Eric Satie. Obu kompozytorów Ravel miał okazję poznać osobiście.

Ponieważ Joseph pochodził z mieszanej rodziny, był wrażliwy na różne kwestie kulturowe, etniczne itd. Czerpał więc inspiracje z różnych źródeł, co sprawiło, że po pewnym czasie stał się pionierem impresjonizmu i jednocześnie poważnym rywalem Claude’a Debussy’ego. Obu kompozytorów fascynowała muzyka rosyjska. Ravel nie tylko komponował, grał również cudze utwory. Dużą popularnością cieszył się instrumentowany przez niego cykl fortepianowych miniatur „Obrazki z wystawy” Modesta Musorgskiego.

W końcowej fazie swojej twórczości, po I wojnie światowej, jego kompozycje zbliżyły się do stylu neoklasycystycznego.

W wyniku nieuleczalnej choroby zmarł w Paryżu w roku 1937 Ravel.

Podobne wypracowania do Maurice Ravel - biografia, życiorys