Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Józef Poniatowski - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Józef Poniatowski przyszedł na świat 7 maja 1763 r. w Wiedniu. Jego ojcem był Andrzej Poniatowski – brat króla Stanisława oraz generał dywizji w służbie Austrii. Matka – Maria Teresa hrabina Kinsky von Weichnitz und Tettau – nie miała wiele wspólnego z Polską.

Ich syn wychowywał się w Wiedniu i Pradze. Z matką porozumiewał się po francusku, ze służbą starał się rozmawiać po polsku. Uniknął wynarodowienia tylko dzięki staraniom swego wuja – ostatniego króla Polski. Gdy osiągnął wiek młodzieńczy, zaczął częściej odwiedzać Stanisława Poniatowskiego w Warszawie. Tam nawiązał kontakty z różnymi osobami pochodzącymi z otoczenia króla, m. in. Adamem Naruszewiczem – literatem, historykiem i biskupem.

Najpierw Józef Poniatowski miał, wzorem ojca, służyć w armii cesarskiej. Jednakże nie zawahał się, gdy w 1789 r. król wezwał go do służby Polsce. Wbrew pozorom, było to dla niego olbrzymie wyrzeczenie, ponieważ musiał zostawić za sobą cały świat, w którym się wychował.

Józef Poniatowski otrzymał stopień generała-majora i dowództwo IV Dywizji stacjonującej w województwach bracławskim i kijowskim. Był także wielkim zwolennikiem Konstytucji 3-go maja. Przed...

Podobne wypracowania