Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mierzenie czasu - Sposoby mierzenia czasu w historii

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ludzie od zarania wieków posługiwali się czasem i go mierzyli. Stosunkowo łatwe było to zadanie w przypadku dni – korzystano wówczas z tzw. gnomona. Bazował on na długości ludzkiego cienia. Jego najprostszym przedstawieniem był po prostu kołek wbity w ziemię. Była to metoda niedokładna, chociaż początkowo całkiem wystarczająca. Gnomon był prostym zegarem słonecznym i to na jego bazie budowano coraz wymyślniejsze konstrukcje. Problem jednak następował w dni pochmurne. Zaczęto więc szukać innych rozwiązań, jak np. klepsydry. Klepsydry (wbrew funkcjonującej nazwie nie są one zegarami piaskowymi) były to zegary wodne. Zarówno one, jak i zegary piaskowe miały ten sam mechanizm funkcjonowania – piasek/woda przelewały się z jednego naczynia do naczynia drugiego. Bardzo często odmierzały one czas jednej godziny i gdy nawet wyparte zostały przez inne wynalazki do mierzenia czasu, wciąż chętnie z nich korzystano – chociażby przy odmierzaniu czasu trwania kazania.

Inne, pierwsze konstrukcje zegarowe, były to zegary ogniowe. Zasada była podobna jak w przypadku dwóch wymienionych wyżej – upływ czasu był określany poprzez obserwację ilości spalającego się materiału. Już w średniowieczu stosowano na takim materiale podziałkę. Oczywiście...

Podobne wypracowania