Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Protesty studenckie - marzec 1968

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Marcowe protesty studenckie roku 1968 rozpoczęły się w Warszawie, aby rozlać się na uczelnie całego kraju. Postulowano z protestującymi w Czechosłowacji, żądano zaprzestania cenzury i wysuwano hasła demokratyzacji. Protesty te wykorzystywała komunistyczna władza.

Z jednej strony stosowano represje, z drugiej zaś manipulację. Obie formy były dość skuteczne. 13 marca milicja pogwałciła autonomię Uniwersytetu Jagiellońskiego, siłą wdzierając się w mury uczelni. W całym kraju trwały zatrzymania, utrudniano kontakty pomiędzy studentami i straszono represjami.

Na protestach postanowiła skorzystać frakcja moczarowska, powoli wprowadzając swój plan w życie - za pomocą syjonistycznej nagonki doprowadzić do usunięcia przeciwników politycznych. Poligonem doświadczalnym stały się zakłady pracy, gdzie wypowiedziano walkę "syjonistom", skutecznie zagradzając drogę awansu dla wielu osób. Sterowane demonstracje w zakładach sprawdziły się.

Cały kraj ogarnęła propaganda władz, wyszukiwanie wrogów systemu, wystąpienia przeciwko "wichrzycielom' i "syjonistom". Preparowano także informacje, dotyczące znanych osób, które domagały się zaprzestania antysemickich wystąpień. Pod ostrze bezwzględnej krytyki dostał się, z tego powodu, Paweł...

Podobne wypracowania