Protesty studenckie - marzec 1968
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Marcowe protesty studenckie roku 1968 rozpoczęły się w Warszawie, aby rozlać się na uczelnie całego kraju. Postulowano z protestującymi w Czechosłowacji, żądano zaprzestania cenzury i wysuwano hasła demokratyzacji. Protesty te wykorzystywała komunistyczna władza.
Z jednej strony stosowano represje, z drugiej zaś manipulację. Obie formy były dość skuteczne. 13 marca milicja pogwałciła autonomię Uniwersytetu Jagiellońskiego, siłą wdzierając się w mury uczelni. W całym kraju trwały zatrzymania, utrudniano kontakty pomiędzy studentami i straszono represjami.
Na protestach postanowiła skorzystać frakcja moczarowska, powoli wprowadzając swój plan w życie - za pomocą syjonistycznej nagonki doprowadzić do usunięcia przeciwników politycznych. Poligonem doświadczalnym stały się zakłady pracy, gdzie wypowiedziano walkę "syjonistom", skutecznie zagradzając drogę awansu dla wielu osób. Sterowane demonstracje w zakładach sprawdziły się.
Cały kraj ogarnęła propaganda władz, wyszukiwanie wrogów systemu, wystąpienia przeciwko "wichrzycielom' i "syjonistom". Preparowano także informacje, dotyczące znanych osób, które domagały się zaprzestania antysemickich wystąpień. Pod ostrze bezwzględnej krytyki dostał się, z tego powodu, Paweł Jasienica. Władza prl-owska stwierdziła, że należał do bandy, która mordowała od roku 1944 mieszkańców Białostocczyzny. Rozpisywano się o ludziach, którzy podpisując się pod protestami studenckimi, popierają interesy obcych mocarstw. Wielu z nich zarzucano działalność szpiegowską. Moczarowcy natomiast postanowili rozprawić się z frakcją Gomułki i wygrać coś dla siebie. W ten sposób doprowadzili do czystek w szeregach PZPR. Były to wyłącznie rozgrywki wewnątrzpartyjne, ale skorzystano ze schematu, który się sprawdził - oskarżeń o syjonizm oraz zdradę. Pozycja Gomułki uległa znacznemu osłabieniu, chociaż moczarowcom nie udało się jeszcze osłabić jej na tyle, aby Gomułka upadł zupełnie.
Wojciech Roszkowski bardzo trafnie podsumował działania władz PRL-u: "Komuniści próbowali zmobilizować w Polsce w marcu 1968 r. najciemniejsze siły drzemiące w każdym społeczeństwie - szowinizm, rasizm, ksenofobię - by rozegrać swoje porachunki oraz przesłonić istotne przyczyny permanentnego kryzysu społecznego w PRL, oduczyć Polaków racjonalnego myślenia i uczynić wspólnikami w walce z urojonym wrogiem".
Podobne wypracowania do Protesty studenckie - marzec 1968
- Francis Bacon - biografia, życiorys (filozof)
- Reformy Kazimierza Wielkiego - gospodarka i administracja
- Georg Friedrich Händel - biografia, życiorys
- Poznań 1956 - wydarzenia czerwcowe
- Sprawa chłopska w powstaniach narodowych
- Dwight Eisenhower - biografia, życiorys
- Monteskiusz - biografia, życiorys
- Myśl socjalistyczna w Europie do 1914 roku - Marks, Engels - socjalizm utopijny, naukowy, rewolucyjny
- Zakaz wystawiania „Dziadów” (1968 r.) - skutki
- Początki chrześcijaństwa - rozwój religii i pierwsi chrześcijanie
- OZON - deklaracja ideowo-polityczna OZN
- Starożytny Rzym - Religia starożytnego Rzymu
- Józef Poniatowski - biografia, życiorys
- Adolf Eichmann - biografia, życiorys
- Mongołowie - Najazdy Mongołów na Polskę w XIII wieku - opracowanie
- Mierzenie czasu - Sposoby mierzenia czasu w historii
- Holocaust w Polsce
- Konfucjusz - biografia, życiorys
- Kazimierz III przed koronacją w roku 1333
- Marysieńka Sobieska - biografia, życiorys