Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Poznań 1956 - wydarzenia czerwcowe

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Odwilż”, jaka miała miejsce w krajach demokracji ludowej po śmierci Stalina, znacząco zmieniała sytuację społeczną, w jakiej ludność tkwiła od czasu zakończenia II wojny światowej. Jeszcze przed oficjalnym potępieniem polityki „wielkiego wodza” (XX Zjazd  KPZR –  luty 1956) zaobserwować było można symptomy zmiany klimatu politycznego.

W Polsce częściowej reorganizacji podległa polityka wewnętrzna. O ile rozdzielenie funkcji premiera i I sekretarza KC PZPR (1954) nie miało bezpośredniego wpływu na losy poszczególnych obywateli, tak rozwiązanie Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego przyjęto z ulgą. Organ ten, założony w jeszcze w czasie wojny, był bowiem prawdziwym filarem całego, niezwykle brutalnego, aparatu represji, który bezpośrednio podlegał Moskwie. Opis działań UB, jaki zaprezentowany został przez byłego funkcjonariusza Józefa Światłego w Radiu „Wolna Europa”, odbił się szerokim echem w całej Europie przyczyniając się do decyzji władz komunistycznych.

Charakterystyczny dla tego typu okresów przejściowych fakt rozbicia jednolitego dotychczas obozu rządzącego w Polsce nasilił się po śmierci Bolesława Bieruta (12 III 1956). Wtedy to Edward Ochab, który zajął miejsce Bieruta...

Podobne wypracowania