Monteskiusz - biografia, życiorys
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Pełne imię Monteskiusza brzmi: Montesquieu Charles Louis de Secondat. Był jednym z najwybitniejszych myślicieli Oświecenia. Urodził się w 1689 roku. Otrzymał wykształcenie prawnicze, a doświadczenie uzyskał pracując najpierw jako adwokat, następnie jako radca, a ostatecznie jako prezes parlamentu.
W latach 1728–1731 Monteskiusz odbył podróż po krajach europejskich, w trakcie której przyglądał się różnym systemom sprawowania władzy. Na podstawie poczynionych obserwacji i zebranych doświadczeń stworzył własną wizję idealnego systemu państwowego.
Najsłynniejszym dziełem tego filozofa jest „O duchu praw” z 1748 roku. Monteskiusz analizuje różne formy systemu państwowego oraz zastanawia się nad zasadami sprawowania władzy. Przede wszystkim wyróżnia trzy podstawowe formy państwowości: despotię, monarchię i republikę. W pierwszej podstawą do utrzymania rządów jest strach, w drugiej – honor, a w trzeciej można wyróżnić dwa możliwe ustroje: demokratyczny bądź arystokratyczny.
Monteskiusz przypomina klasyczną zasadę trójpodziału władzy na władzę wykonawczą, ustawodawczą i sądowniczą. Poszczególne instancje powinny równoważyć się wzajemnie, nie mogą być ze sobą powiązane. Ten czołowy myśliciel oświecenia prawo ustanowione w danym państwie rozumie jako efekt umowy społecznej pomiędzy obywatelami, którzy posiadają własność prywatną. Owa umowa ma na celu bezpieczeństwo (ochronę dóbr) oraz gwarantowanie podstawowych wolności.
W pismach Monteskiusza – zarówno w tych o charakterze filozoficznym „Uwagi nad przyczynami wielkości i upadku Rzeczpospolitej Rzymskiej” (1734), jak i w tych o charakterze literackich, tj. „Listy perskie” (1721) czy „Kościół Wenery w Knidos” (1725) - pojawia się głębokie przekonanie o relatywizmie ustrojów państwowych. Monteskiusz podkreśla, że dobór odpowiedniego systemu jest zależny od bardzo zróżnicowanych czynników, tj. położenia danego państwa, jego historii, mentalności mieszkańców i gęstości zaludnienia. W związku z tym rzeczą niemożliwą jest ustanowienie jednego, uniwersalnego i najlepszego dla wszystkich państw ustroju społecznego.
Monteskiusz zmarł w 1755 roku w Paryżu. Potomni zapamiętali go nie tylko jako czołowego filozofa i prawnika Oświecenia, ale także jako jednego z autorów Wielkiej Encyklopedii Francuskiej.
Podobne wypracowania do Monteskiusz - biografia, życiorys
- Wyobraź sobie, że jesteś jednym z posłów, który doprowadził do uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 roku. Przygotuj odezwę do społeczeństwa.
- Wojny polsko-tureckie w 2. połowie XVII w. - opis i bilans
- Zakończenie I wojny światowej - I wojna światowa - traktaty pokojowe
- Cyrenajka - przewaga włosko-niemiecka - charakterystyka
- Francis Bacon - biografia, życiorys (filozof)
- Reformy Kazimierza Wielkiego - gospodarka i administracja
- Georg Friedrich Händel - biografia, życiorys
- Poznań 1956 - wydarzenia czerwcowe
- Sprawa chłopska w powstaniach narodowych
- Dwight Eisenhower - biografia, życiorys
- Myśl socjalistyczna w Europie do 1914 roku - Marks, Engels - socjalizm utopijny, naukowy, rewolucyjny
- Zakaz wystawiania „Dziadów” (1968 r.) - skutki
- Początki chrześcijaństwa - rozwój religii i pierwsi chrześcijanie
- Protesty studenckie - marzec 1968
- OZON - deklaracja ideowo-polityczna OZN
- Starożytny Rzym - Religia starożytnego Rzymu
- Józef Poniatowski - biografia, życiorys
- Adolf Eichmann - biografia, życiorys
- Mongołowie - Najazdy Mongołów na Polskę w XIII wieku - opracowanie
- Mierzenie czasu - Sposoby mierzenia czasu w historii