Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Georg Friedrich Händel - biografia, życiorys

Jerzy Fryderyk Händel to niemiecki kompozytor i organista. Urodził się 23 lutego 1685 roku w Halle. Jego rodzina nie miała żadnych tradycji muzycznych, mimo to talent Händel’a ujawnił się bardzo wcześnie, kiedy był jeszcze dzieckiem.

Mówi się, iż potajemnie grał na klawikordzie, jednak prawdopodobnie są to wydumane historie. Faktem jest jednak, że jego ojciec nie popierał zainteresowań syna. Gardził grą jako sposobem na zarobek i utrzymanie się. Lekceważył talent kompozytorski syna. Przypadek sprawił, że grę Jerzego Fryderyka usłyszeli dworacy, którzy zachwycili się talentem chłopca. Lokalny władca nalegał, by ojciec młodzieńca pozwolił mu uczyć się grać na instrumentach muzycznych. W końcu Starszy Händel uległ namowom, ale postawił warunek- Jerzy Fryderyk musiał także rozpocząć studia prawnicze. Händel posłuchał ojca i studia kontynuował nawet po jego śmierci. W 1703 roku jednak całkowicie zrezygnował z kariery jako prawnik.

Jednocześnie pracował jako organista w Halle. Jego nauczycielem był Friedrich Wilhelm Zachau, który miał opinię zdolnego artysty. Jak to często bywa, uczeń szybko przerósł mistrza. Wyjechał wówczas Jerzy Fryderyk do Hamburga, a miasto to znane było z doskonałej sztuki operowej. Handel został skrzypkiem w Operze Publicznej. To jednak mu nie wystarczało. Uczył się kompozycji od Reinharda Keisera. W 1705 roku wystawił wreszcie swoją pierwszą operę „Almira”, która słuchaczom przypadła do gustu i odniosła sukces. W tym samym roku wyjechał na kilka lat do Włoch. W Neapolu wystawił swoją operę. Jej kunszt zaniepokoił zazdrosnych kompozytorów, którzy uznali, że czegoś tak wspaniałego jeszcze w Neapolu nie słyszeli. Podobne sukcesy odnosił w 1707 roku, a także w 1709 roku w Wenecji.

W 1711 roku wyjechał do Londynu i wystawił swoją operę „Rinaldo”. Było to kolejnym wielkim sukcesem kompozytora. Rok później przeprowadził się do Londynu na stałe. Zmienił  nazwisko na Haendel. W 1724 roku skomponował swoje największe i najbardziej znane opery „Juliusz Cezar w Egipcie” i Tamerlano”. W 1727 roku skomponował hymn koronacyjny „Zadok the Priest”  dla Króla Jerzego II Hanowerskiego. Dostał w tym roku także obywatelstwo brytyjskie. Przez te wydarzenia często mylnie bierze się go za angielskiego kompozytora. W późniejszym czasie pojawiło się w Anglii wielu konkurentów Handla, który jednak wygrał z nimi swoim „Kserksesem” i „Czarodziejską Operą”. 

Od 1740 roku rozpoczął się w twórczości Handla okres oratoriów. Po wielu latach wyjechał z Londynu do Dublina, gdzie powstał „Mesjasz”, który odniósł wielki sukces. W końcu kompozytor zaczął chorować. W wieku 66 lat był już w bardzo złym stanie. 30 sierpnia 1751 roku stracił wzrok. Mimo to komponował dalej, choć jego dzieła nie były już tak udane jak wcześniejsze. 14 kwietnia 1759 roku zmarł. Pochowano go w Westminsterze.

Podobne wypracowania do Georg Friedrich Händel - biografia, życiorys