Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Georg Friedrich Händel - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jerzy Fryderyk Händel to niemiecki kompozytor i organista. Urodził się 23 lutego 1685 roku w Halle. Jego rodzina nie miała żadnych tradycji muzycznych, mimo to talent Händel’a ujawnił się bardzo wcześnie, kiedy był jeszcze dzieckiem.

Mówi się, iż potajemnie grał na klawikordzie, jednak prawdopodobnie są to wydumane historie. Faktem jest jednak, że jego ojciec nie popierał zainteresowań syna. Gardził grą jako sposobem na zarobek i utrzymanie się. Lekceważył talent kompozytorski syna. Przypadek sprawił, że grę Jerzego Fryderyka usłyszeli dworacy, którzy zachwycili się talentem chłopca. Lokalny władca nalegał, by ojciec młodzieńca pozwolił mu uczyć się grać na instrumentach muzycznych. W końcu Starszy Händel uległ namowom, ale postawił warunek- Jerzy Fryderyk musiał także rozpocząć studia prawnicze. Händel posłuchał ojca i studia kontynuował nawet po jego śmierci. W 1703 roku jednak całkowicie zrezygnował z kariery jako prawnik.

Jednocześnie pracował jako organista w Halle. Jego nauczycielem był Friedrich Wilhelm Zachau, który miał opinię zdolnego artysty. Jak to często bywa, uczeń szybko przerósł mistrza. Wyjechał wówczas Jerzy Fryderyk do Hamburga, a miasto to znane było z doskonałej sztuki operowej. Handel...

Podobne wypracowania