Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Francis Bacon - biografia, życiorys (filozof)

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Urodzony w Londynie w 1561 roku, Francis Bacon uważany jest za jednego z najwybitniejszych filozofów epoki Oświecenia. Był człowiekiem wszechstronnie wykształconym, w Paryżu uczył się dyplomacji, później rozpoczął karierę prawniczą. Filozof aktynie angażował się w politykę. W 1595 roku został członkiem parlamentu. Zwieńczeniem jego politycznej kariery stała się posada doradcy prawnego na dworze króla Jakuba I Stuarta, którą objął dziewięć lat później. Powszechnie szanowane stanowisko sprowadziło na niego kolejne zaszczyty, był między innymi naczelnym prokuratorem oraz lordem kanclerzem. W 1961 roku zyskał tytuł wicehrabiego stanu Albans. Jego świetną karierę przerwało oskarżenie o przekupstwo. Bacon został osadzony w więzieniu, z którego wyszedł po ułaskawieniu przez króla. Nigdy jednak nie wrócił do życia publicznego.

Największe, niepodważalne sukcesy Francis Bacon odniósł na polu filozofii. Przewodnią ideą jego pracy badawczej stało się opanowanie przyrody. Za najskuteczniejszy środek służący temu celowi Bacon uznał rozwój nauki. Jest twórcą podziału wiedzy według władz umysłu. Według tej kategorii wyodrębnił teorię, historię oraz poezję. Filozof szczególną wagę przywiązywał do roli eksperymentu...

Podobne wypracowania