Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sprawa chłopska w powstaniach narodowych

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Nieprzypadkowo w wieku XIX pisano o dwóch narodach. Te dwa narody żyły w jednej Polsce. Były też tej samej narodowości, mówiły tym samym językiem i wyznawały tę samą wiarę. To nie żaden paradoks, a rzeczywistość. Chodziło bowiem o chłopów i szlachtę. Świadomość narodowa chłopów rodziła się bardzo wolno, często było im bliżej do okupanta, aniżeli swego pana. Bowiem to pan ściągał z nich daninę, kazał pracować, niejednokrotnie bardzo wyczerpująco. Jeszcze z końcem XIX wieku ubolewano nad świadomością narodową wsi - często jej nie było. Co bardziej oświeceni działacze znali jednak przyczynę - brak zrozumienia ze strony szlachty. Wszelki patriotyzm chłopski był notowany, bowiem były to pojedyncze przypadki, a zrywy dotyczyły często walki o swoją małą ojczyznę, czyli okrąg zamieszkania. Nie miało to nic wspólnego z obroną Rzeczpospolitej, wynikającą z postawy patriotycznej.
   
Do chłopów odwoływano się podczas powstań, wówczas to budziła się potrzeba podnoszenia sprawy chłopskiej na forum. Pierwszy zwrócił na to uwagę naczelnik państwa - Tadeusz Kościuszko. Rozumiał, że powstanie się powiedzie, jeżeli będzie ono faktycznym zrywem narodowym. Nie zaproponował niczego rewolucyjnego w sprawie chłopskiej,...

Podobne wypracowania