OZON - deklaracja ideowo-polityczna OZN
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Przewrót majowy z 1926 r. rozpoczął w II RP rządy obozu zwanego sanacyjnym, skupionego wokół Marszałka Józefa Piłsudskiego. Dopóki Marszałek żył, piłsudczycy stanowili monolit i skutecznie przeciwstawiali się opozycji, jednak z chwilą jego śmierci doszło w obrębie ekipy rządzącej do podziałów.
Powstały wówczas trzy umowne ośrodki władzy: zamkowy, skupiony wokół osoby prezydenta Mościckiego, GISZ z Śmigłym-Rydzem na czele oraz skupiający tzw. półkowników w tym premiera Walerego Sławka. Dążąc do zwiększenia swojego politycznego zaplecza wśród społeczeństwa mianowany wlistopadzie 1936 r. na Marszałka Polski Edward Śmigły-Rydz, zarządził powołanie do życia z dniem 21 lutego 1937 r. Obozu Zjednoczenia Narodowego. Wykonawcą woli nowego Marszałka był płk Adam Koc, który w tym dniu wygłosił słynną deklarację ideowo-polityczną.
Podstawowym celem założycieli OZN było ponowne skonsolidowanie społeczeństwa wokół obozu sanacyjnego oraz osoby Marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza, wzmocnienie obronności państwa w obliczu zbliżającego się konfliktu z Niemcami a także konsekwentne wdrażanie w życie postanowień konstytucji kwietniowej z 1935 r.
Jednak OZN otwarcie oskarżany był wówczas o tendencje faszystowskie (kult wodza na wzór niemiecki i włoski) oraz antysemickie (deklarowana wrogość wobec Żydów) przez co nie zaskarbił sobie sympatii Polaków. Również opozycja antysanacyjna nie wyrażała się pochlebnie o nowej, niepewnej ideowo inicjatywnie piłsudczyków - niemal wszystkie partie w parlamencie wystąpiły przeciwko Obozowi Zjednoczenia Narodowego.
Mimo wielu nieprzychylnych opinii, z OZONEM (jak potocznie go nazywano) utożsamiało się według oficjalnych danych z początku 1937 r. prawie 50 tys. obywateli a niecały rok później było ich już dwukrotnie więcej. Dopiero w obliczu bezpośredniego zagrożenia niemieckiego w 1939 r. OZN zyskał szersze poparcie społeczne. Ucichły wtedy polityczne spory i wszyscy skupili się na wewnętrznym wzmocnieniu siły państwa.
W czasie trwania II wojny światowej z inicjatywy OZONU powstał m. in. partyzancki Obóz Polski Walczącej) istniejący w ramach konspiracyjnych struktur Armii Krajowej.
Podobne wypracowania do OZON - deklaracja ideowo-polityczna OZN
- Reformy Kazimierza Wielkiego - gospodarka i administracja
- Georg Friedrich Händel - biografia, życiorys
- Poznań 1956 - wydarzenia czerwcowe
- Sprawa chłopska w powstaniach narodowych
- Dwight Eisenhower - biografia, życiorys
- Monteskiusz - biografia, życiorys
- Myśl socjalistyczna w Europie do 1914 roku - Marks, Engels - socjalizm utopijny, naukowy, rewolucyjny
- Zakaz wystawiania „Dziadów” (1968 r.) - skutki
- Początki chrześcijaństwa - rozwój religii i pierwsi chrześcijanie
- Protesty studenckie - marzec 1968
- Starożytny Rzym - Religia starożytnego Rzymu
- Józef Poniatowski - biografia, życiorys
- Adolf Eichmann - biografia, życiorys
- Mongołowie - Najazdy Mongołów na Polskę w XIII wieku - opracowanie
- Mierzenie czasu - Sposoby mierzenia czasu w historii
- Holocaust w Polsce
- Konfucjusz - biografia, życiorys
- Kazimierz III przed koronacją w roku 1333
- Marysieńka Sobieska - biografia, życiorys
- Tadeusz Makowski - biografia, życiorys