Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tadeusz Makowski - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Tadeusz Makowski jest polskim malarzem żyjącym na przełomie XIX i XX wieku. Urodził się w 1882 roku w Oświęcimiu. Okres jego studiów w Krakowie przypada na początek XX wieku; ukończył filologię klasyczną na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych. Kunszt malarski doskonalił pod nadzorem takich mistrzów jak Józef Mehoffer czy Jan Stanisławski.

Po studiach przeniósł się do Paryża, gdzie czerpał inspirację z dzieł takich artystów jak Puvis de Chavannes. Szczególnie upodobał sobie freski tego artysty. W następnym etapie swojej twórczości poznał kubistów francuskich. Ten nurt w sztuce zafascynował Tadeusza Makowskiego do tego stopnia, że przez wiele lat ulegał jego wpływowi.

Tadeusz Makowski należał do Towarzystwa Artystów Polskich w Paryżu. W stolicy Francji często wystawiał swoje prace, brał udział w spotkaniach dotyczących malarstwa i w dyskusjach. Charakteryzując twórczość Tadeusza Makowskiego, należy wskazać znaczący wpływ jego nauczycieli na ukształtowanie sylwetki artystycznej malarza. Makowski czerpał z symbolicznego malarstwa pejzażowego (którego doskonałym reprezentantem jest Stanisławski) czy z umiłowania detalu (na elementy ornamentacyjne uwagę zwracał...

Podobne wypracowania