Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Starożytny Rzym - Religia starożytnego Rzymu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Rozpatrując religię starożytnego Rzymu, należy rozpocząć od kultu politeistycznego, tj. opierającego się na hierarchii różnych bogów i pomniejszych bóstw, w tym bóstw regionalnych, a także mitycznych stworów, bestii i duchów. Tak rozbudowany system wierzeń ma korzenie w religii Etrusków (pierwotnych mieszkańców starożytnej Italii), ale mnóstwo  także zapożyczeń z wiary starożytnych Greków. Jest to dostrzegalne chociażby w podobieństwie między rzymskim Amorem, a greckim Erosem, nierzadko przedstawianymi jako mały cherubinek z łukiem w ręku.

Na czele bogów stała przez długi czas boska trójca, tj. Jowisz - bóg nieba, deszczu i burzy, Mars – wywodzący się z religii etruskiej bezwzględny bóg wojny i wreszcie Kwiryn - bóg zbrojnych Rzymian, wywodzący się ze starożytnego ludu Sabinów, żyjących niegdyś w okolicach późniejszego miasta Rzym. W panteonie bogów zasiadali również m.in. Saturn, Minerwa, Wenus, Janus, Westa, Ceres i Pales.

Religia politeistyczna, która przez wiele wieków była oficjalną religią państwową Rzymu mogła się również pochwalić bogactwem obrzędów i świąt. 27 lutego i 14 marca obchodzono...

Podobne wypracowania