Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zakończenie I wojny światowej - I wojna światowa - traktaty pokojowe

Po zakończeniu I wojny światowej porządek został ukształtowany na mocy traktatu wersalskiego. Jest on nazywany także „pokojem paryskim”, a podpisany został 28. czerwca, roku 1919.

Z jego najważniejszych założeń należy wymienić: powoływał on do życia Ligii Narodów oraz określenie terytoriów, jakie zostaną zabrane Niemcom. Na rzecz Francji traciły one Alzację oraz Lotaryngię. Francja odzyskała więc tereny, których utratą przypieczętowała sławną klęskę z roku 1871. Niemcy przestały być imperium kolonialnym. Ich posiadłości zostały podzielone pomiędzy zwycięzców. Luksemburg staje się niezależny celnie od Niemiec. Niemcy ulegają demilitaryzacji oraz muszą zapłacić odszkodowanie wojenne.

Został również anulowany I oraz II rozbiór Polski, a na Śląsku miał odbyć się plebiscyt (skutkiem czego wybuchną powstania śląskie). Gdańsk stawał się Wolnym Miastem.

Porządek wersalski był porządkiem, z którego dość szybko wyłoniła się kolejna wojna. Nie ustanowił żadnych trwałych fundamentów, a jedynie przyczynił się do narodzin nowych konfliktów.

Poza traktatem wersalskim kraje Ententy podpisały szereg innych traktatów bezpośrednio z zainteresowanymi państwami. Oto one:

- 3. marca 1918 – traktat brzeski, zawarty pomiędzy Austro-Węgrami, Niemcami, Turcją, Bułgarią a Rosją (bolszewicką Rosją). Rosja wycofywała się zarówno z wojny, jak i szeregów Ententy. Traktat został przez Rosję anulowany zaraz po kapitulacji Niemiec 11. listopada-13. listopada 1918 roku,
- 11. listopada 1918 – wagon Compiegne – rozejm pomiędzy Niemiecami a Ententą,
- 28. czerwca 1919 – traktat wersalski. Ustanowił powojenny porządek świata. Obowiązywać zaczął wraz z rokiem 1920,
- 10. września 1919 – Saint-Germain – traktat z Austrią,
- 27 listopada 1919 – Neuilly-sur-Seine – traktat z Bułgarią,
- 4. czerwca 1920 – Trianon – traktat z Węgrami,
- 10. sierpnia 1920 – Sevres – traktat z Turcją.

Podobne wypracowania do Zakończenie I wojny światowej - I wojna światowa - traktaty pokojowe