Siergiej Prokofiew - biografia, życiorys
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Siergiej Siergiejewicz Prokofiev (lub Prokofjew) to wybitny rosyjski kompozytor muzyki poważnej i filmowej, dyrygent i pianista. Urodził się w 1891 roku w Sontsowce. Talent muzyczny wykazywał już jako pięciolatek, kiedy jego matka uczyła go gry na fortepianie. Właśnie wtedy zaczął komponować swoje pierwsze utwory na ten instrument. Jako siedmiolatek natomiast opanował grę w szachy, co uwielbiał przez całe swoje życie.
Dwa lata później, w wieku dziewięciu lat skomponował swoją pierwszą operę „Olbrzym”. Dziełko to zwróciło uwagę Taniejewa – kompozytora, za którego namową w 1902 roku Prokofiev rozpoczął naukę u Reinholda Gliere. Nauczyciel ten jednak pokazywał młodemu Sergiejowi tylko konwencjonalne podejście do muzyki, co nie do końca mu odpowiadało. Do roku 1904 Prokofiev skomponował kolejne dwie opery, co pomogło mu rozpocząć profesjonalną naukę w Konserwatorium w Sankt Petersburgu.
Prokofiev był młodszy od reszty studentów, jego kompozycje znacznie różniły się od prac innych, wyłamywały się z akademickich schematów, przez co starsi koledzy uważali go za ekscentryka i nie przepadali za nim. W 1908 roku siedemnastoletni Siergej wziął udział w „Wieczorach Muzyki Współczesnej” Diagilewa. Zaś w 1914 roku ukończył konserwatorium i otrzymał pierwszą nagrodę za swój Koncert Fortepianowy I. W następnych latach dużo podróżował, a w 1918 udał się w podróż do Ameryki i Francji, gdzie miał opinię znakomitego pianisty i niezwykle oryginalnego kompozytora. Podczas podróży do Paryża nawiązał współpracę z Diagilewem, dla którego napisał balety „Syn Marnotrawny”, „ Nad Dnieprem”, „Stalowy Krok”. Stworzył też muzykę do „Romea i Julii”, opery „Ognisty Anioł” czy „smak pomarańczy”, a także symfonie.
W 1932 roku powrócił do swojego kraju, gdzie kontynuował swoje działania kompozytorskie, a także sprawdzał się w roli pedagoga prowadząc zajęcia kompozycji w Moskwie. Do najsłynniejszych jego dzieł należą przede wszystkim jego utwory z lat 1938, 1944 i 1958. W tych latach tworzył bowiem Prokofiev muzykę filmową, która uznawana jest przez znawców muzyki i filmu za arcydzieło. Jego kompozycje do „Aleksandra Newskiego” i „Iwana Groźnego” są popisem jego talentu. Charakteryzuje je innowacyjność i rozmach.
Muzykę skomponowaną przez Prokofieva używano często w innych filmach, nakręconych już po jego śmierci, na przykład w „Kaliguli” (1979), „Czerwonej gorączce” (1988), „Depresji Gangstera” (1999), „Anastazji” (1997) czy „Ludzkich dzieciach” (2006).
Siergiej Siergiejewicz Prokofiev zmarł 5 marca 1953 roku. W tym samym dniu zmarł także Józef Stalin, w związku z czym przez państwowe uroczystości żałobne nie było możliwości pochowania kompozytora. Dopiero gdy uroczystości państwowe dobiegły końca, doszło do pogrzebu Prokofieva. Spoczął na Cmentarzu Nowodziewiczym w Moskwie.
Podobne wypracowania do Siergiej Prokofiew - biografia, życiorys
- Joseph Haydn - biografia, życiorys
- Rycerstwo w średniowieczu - Ideał rycerza w średniowieczu - Zakony rycerskie
- Rewolucja francuska - stronnictwa rewolucji francuskiej
- Św. Benedykt - biografia, życiorys
- Niccolo Paganini - biografia, życiorys
- Monarchia absolutna - państwo nowożytne
- Pakt Brukselski
- Jom Kippur - wojna Jom Kippur
- Od monarchii patrymonialnej do stanowej - ewolucja ustroju politycznego w średniowieczu
- Władysław Frasyniuk - biografia, życiorys
- Normanowie i ich podboje - Podboje Normanów na Wyspach Brytyjskich
- Reforma Grabskiego. Opracowanie
- Wielka Schizma Zachodnia - opracowanie, bilans
- Uprzemysłowienie ziem polskich w XIX wieku (w czasie zaborów)
- Bolesław Chrobry - Portret Bolesława Chrobrego na podstawie „Kroniki” Galla Anonima
- Świadomość narodowa i polityczna Polaków - uwarunkowania i przemiany
- Wojny perskie - I wojna perska
- Wyobraź sobie, że jesteś jednym z posłów, który doprowadził do uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 roku. Przygotuj odezwę do społeczeństwa.
- Wojny polsko-tureckie w 2. połowie XVII w. - opis i bilans
- Zakończenie I wojny światowej - I wojna światowa - traktaty pokojowe