Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Siergiej Prokofiew - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Siergiej Siergiejewicz Prokofiev (lub Prokofjew) to wybitny rosyjski kompozytor muzyki poważnej i filmowej, dyrygent i pianista. Urodził się w 1891 roku w Sontsowce. Talent muzyczny wykazywał już jako pięciolatek, kiedy jego matka uczyła go gry na fortepianie. Właśnie wtedy zaczął komponować swoje pierwsze utwory na ten instrument. Jako siedmiolatek natomiast opanował grę w szachy, co uwielbiał przez całe swoje życie.

Dwa lata później, w wieku dziewięciu lat skomponował swoją pierwszą operę „Olbrzym”. Dziełko to zwróciło uwagę Taniejewa – kompozytora, za którego namową w 1902 roku Prokofiev rozpoczął naukę u Reinholda Gliere. Nauczyciel ten jednak pokazywał młodemu Sergiejowi tylko konwencjonalne podejście do muzyki, co nie do końca mu odpowiadało. Do roku 1904 Prokofiev skomponował kolejne dwie opery, co pomogło mu rozpocząć profesjonalną naukę w Konserwatorium w Sankt Petersburgu.

Prokofiev był młodszy od reszty studentów, jego kompozycje znacznie różniły się od prac innych, wyłamywały się z akademickich schematów, przez co starsi koledzy uważali go za ekscentryka i nie przepadali za nim. W 1908 roku siedemnastoletni Siergej wziął udział w „Wieczorach Muzyki Współczesnej” Diagilewa....

Podobne wypracowania