Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Pakt Brukselski

Pakt Brukselski był pierwszym poważnym krokiem ku europejskiej integracji. Został zawiązany dnia 17 marca 1948 roku przez Wielką Brytanię, Francję oraz kraje Beneluksu. Podstawowym założeniem paktu była pomoc wzajemna dla jego członków - w przypadku ataku na państwo jednego z sygnatariuszy reszta miała zareagować.  Nie był to jednak tylko sojusz militarno-polityczny, a miał duże znaczenie społeczne - przewidywano współpracę krajów członkowskich także na płaszczyźnie kulturalnej oraz ekonomicznej.

Pakt przewidywał jednocześnie zdecydowaną reakcję w momencie, gdyby Niemcy miały odrodzić się militarnie (co było osobną ustawą regulowane). Podstawowym organem Paktu była Rada Konsultacyjna, składająca się z ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich. Rada miała się zbierać od dwóch do trzech razy w roku i omawiać najważniejsze zagadnienia.

Niebawem po podpisaniu paktu przedstawiona została propozycja współpracy Stanom Zjednoczonym. Pakt Brukselski był pierwszym krokiem ku powołaniu do życia NATO.

Podobne wypracowania do Pakt Brukselski