Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Niccolo Paganini - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Niccolo Paganini był włoskim skrzypkiem i kompozytorem, a także altowiolistą i gitarzystą. Nazywany jest wirtuozem wszech czasów, prekursorem nowego sposobu prowadzenia smyczka oraz pracy palcami podczas gry, która ukazywała nowe, nieznane dotychczas możliwości skrzypiec.

Urodził się w 1782 roku w Genui. Jako dziecko zapadł w letarg i niewiele brakowało, a jego zrozpaczeni rodzice pochowaliby go żywcem. Obudził się w czasie własnego pogrzebu w niezamkniętej jeszcze trumnie. Po tych traumatycznych wydarzeniach jego matka miała proroczy sen, który zapowiadał wielką sławę Niccolo jako skrzypka. Choć jego ojciec był robotnikiem portowym i sytuacja finansowa jego rodziny nie była zbyt dobra, rodzice postanowili posłać syna na lekcje gry na skrzypcach. Szybko okazało się, że Niccolo Paganini ma wielki talent. Niestety talent ten okupiony był wieloma karami fizycznymi, jakie zadawał mu surowy ojciec zmuszając go, aby ten ćwiczył grę po kilka czy nawet kilkanaście godzin dziennie. Niccolo zaczął koncertować już w wieku lat 11. Ogromny wpływ na jego rozwój miało spotkanie z Augustynem Fryderykiem Duranowskim, które zaowocowało w roku 1795 wyjazdem do Parmy, gdzie młodzieniec pobierał nauki u Allesandro Rollo i Ghiretti’ego. Koncertując w...

Podobne wypracowania