Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Władysław Frasyniuk - biografia, życiorys

Władysław Frasyniuk urodził się 25 listopada 1954 r. we Wrocławiu, jest znanym politykiem, działaczem opozycyjnym, byłym przewodniczącym Unii Wolności i Partii Demokratycznej, posłem na sejm, a także przedsiębiorcą. W 1974 r. ukończył Technikum Samochodowe we Wrocławiu. Pracował w przemyśle transportowym. Od 1993 r. jest udziałowcem Fracht Sp Z O.O., która zajmuje się transportem i logistyką.

Władysław Frasyniuk zasłynął jako działacz opozycyjny. W zasadzie jego kariera polityczna rozpoczyna się od działalności antykomunistycznej. W 1980 r. wstąpił do „Solidarności” i rozpoczął aktywną działalność polityczną, której celem była walka z ustrojem socjalistycznym. Od 19181 był członkiem KKP - Krajowej Komisji Porozumiewawczej. Od 30 czerwca 1980 przejął dowództwo nad zarządem Solidarności w rejonie Dolnego Śląska.

Kierował Komitetem Strajkowym na Dolnym Śląsku i organizował manifestacje i pikiety. Wchodził w skład Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej tzw. TKK, organizacji, która scalała działalność ruchu solidarnościowego. Pod koniec lat osiemdziesiątych przewodniczył on Regionalnej Komisji Wykonawczej. Brał udział w 1989 r. w obradach Okrągłego Stołu i nie startował do Sejmu kontraktowego, całkowicie zrezygnował z kandydowania. Po zmianie ustroju rozpoczął działalność polityczną na różnych szczeblach, często demokratyczno-liberalnych. W latach 90-tych został radnym miasta we Wrocławiu. W latach 1991-2001 był posłem Unii Demokratycznej i Unii Wolności, wiązał wówczas z tymi partiami wielkie nadzieje polityczne, bez efektu jednak.

Założył Ruch Obywatelski Akcja Demokratyczna. W 2005 r. przekształcił wraz z Jerzym Hauserem i Tadeuszem Mazowieckim Unię Wolności w Partię Demokratyczną. W 2009 r. odszedł z Partii Demokratycznej, najprawdopodobniej uznając iż w polityce nie wiele już zdziała, odsunął się w cień, pozostawiając świat polityki i swoich dawnych kolegów z opozycji i zajął się działalnością gospodarczą.

W czasach PRL-u wielokrotnie był więziony i internowany za działalność opozycyjną i antykomunistyczną. W pewnym momencie Frasyniuk pojawiał się bardzo często w telewizji komentując liczne decyzje polityczne znanych osobistości, brał udział w wielu kampaniach wyborczych i przygotowywał wiele spotów wyborczych. Jego doświadczenie i umiejętności bardzo chętnie wykorzystywano, dawał temu wyraz w wielu programach i debatach politycznych, zwłaszcza w rozmowach z młodzieżą, dla której był autorytetem dawnej epoki.

Obecnie Władysław Frasyniuk usunął się ze świata polityki i w pewnym sensie zrezygnował z dawnych ambicji na rzecz działalności gospodarczej, którą zajmuje się na co dzień.

Podobne wypracowania do Władysław Frasyniuk - biografia, życiorys