Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Joseph Haydn - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Joseph Haydn to najstarszy z trzech klasyków wiedeńskich, kompozytor klasycystyczny. Urodził się w Rohrau w Austrii w 1732 roku. Był drugim z dwunastki dzieci kucharki i kołodzieja. Już w dzieciństwie przejawiał talent muzyczny. Od szóstego roku życia uczył się gry na skrzypcach, fortepianie, a także śpiewał w chórze. Już wtedy powstawały pierwsze kompozycje Haydna, który jako siedemnastolatek zaczął zarabiać jako muzyk, a także pedagog. W tym czasie uczył się jednocześnie u Nicolo Porpory sztuki kompozycji, studiował także utwory innych mistrzów. W 1759 roku został nadwornym kompozytorem i kapelmistrzem hrabiego Morzina w Lukravec. W tym czasie powstała jego pierwsza symfonia.

W roku 1760, Haydn ożenił się z Marią Anną Keller, która była siostrą jego prawdziwej ukochanej. Małżeństwo niestety nie było udane, nie doczekało się potomstwa, a kompozytorowi przypisuje się kilka związków pozamałżeńskich.

W roku następnym, to jest 1761, Haydn przyjął posadę wicekapelmistrza w Esterhazych na dworze węgierskich arystokratów. Po pięciu latach pracy na tym stanowisku zmarł kapelmistrz Gregor Joseph Werner i jego posadę przejął Haydn. Pracował tam do 1790 roku i skomponował w tym czasie około 40 kwartetów smyczkowych,...

Podobne wypracowania