Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Odwilż posewastopolska

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Prawie przez rok trwało oblężenie Sewastopola, rosyjskiej bazy morskiej nad Morzem Czarnym. Rozpoczęło się jesienią 1854 roku, by jesienią 1855 miejsce znalazło się w rękach koalicji antyrosyjskiej  (Anglia, Francja, Turcja). Była to już ostatnia wielka akcja wojny krymskiej (1853-1856), z której Rosja wyszła pokonana. Klęska wojenna, jak również śmierć cara Mikołaja i wstąpienie na tron Aleksandra II łączyły się ściśle z przeobrażeniami w Rosji, zwanymi odwilżą posewastopolską.

Alekdander wstąpił na tron 18 lutego 1855 roku; panował do 1881 roku, zatem do swej śmierci. Postanowił zmienić kurs polityki prowadzonej przez swego ojca. Pierwszym posunięciem było zakończenie wojny krymskiej - przyjęcie ciężkich postanowień, które zostały narzucone w Paryżu. Rosja nie mogła dłużej utrzymywać floty wojennej na Morzu Czarnym oraz straciła wpływy na Bałkanach. Gdy wojna zakończyła się, Aleksander II zajął się reformami wewnątrz kraju, który po rządach Mikołaja znajdował się w bardzo złym stanie. Do wojny krymskiej państwo dawało pozory silnego mocarstwa europejskiego, ale ta w pełni obnażyła jego słabości. Już podczas ogłoszenia zakończenia wojny, nowy car zapowiadał przeprowadzenie reform państwowych. Posunięciem, zjednującym mu sympatię będzie...

Podobne wypracowania