Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Konferencja w Bandungu 1955

Konferencja w Bandungu, Karta Narodów Zjednoczonych, Deklaracja Praw Człowieka, ONZ, rasizm, kolonializm

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Druga połowa II wieku to czas demontażu przedwojennego systemu kolonialnego i uzyskiwania niepodległości przez kolejne państwa afrykańskie, azjatyckie oraz Ameryki Łacińskiej. Już w sierpniu 1945 roku Holenderskie Indie Zachodnie proklamowały niepodległość. Niedługo potem w ich ślad poszedł Wietnam, Filipiny, Syria i Jordania, a w 1947 roku Indie. Wielkie mocarstwa, angażujące się teraz coraz bardziej w „zimną wojnę” rozumiały, że powrót do tego, co było przed 1939 nie był już możliwy.

Nowo powstałe państwa i państewka również zostały postawione przed koniecznością wyboru między „Zachodem” a Związkiem Radzieckim. Wiele z nich jednak postanowiło wybrać jeszcze inną drogę i postawić na neutralność w tym sporze. Największym propagatorem takiej postawy był premier Indii, Jawaharlal Nehru. Określił on zasady, którymi powinny kierować się słabsze państwa na arenie międzynarodowej. To zasad tych należało zachowanie pokoju przez niezależne rozważenie każdego pro­blemu, wyzwolenie narodów zależnych, usunięcie dyskryminacji rasowej oraz nędzy, chorób i ignorancji. Innymi wybitnymi politykami, opowiadającym się za „trzecią drogą” w dwubiegunowym świecie, byli Gamal Abdel Naser - od 1954 roku prezydent Egiptu,...

Podobne wypracowania