Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rewolucja roku 1905 w Rosji - przyczyny, przebieg, skutki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Rewolucja z lat 1905-1907 miała bardzo wielkie znaczenie dla dalszych losów nie tylko Carskiej Rosji, ale także innych państwa kontynentu europejskiego. Jest także wyznacznikiem zmian, jakie miały w najbliższych latach dotknąć znaczą rzeszę państw. Aby jednak dokładniej zrozumieć skutki, które sprawiła najeży bliżej poznać same przyczyny, które doprowadził do tych wydarzeń.

Lata poprzedzające wydarzenia rok 1905 były dla państwa Mikołaja II bardzo ciężkie. Od 1901 do 1903 roku miał miejsce kryzys gospodarczy, który spowodował jeszcze większe zubożenie społeczeństwa rosyjskiego, upadki małych gospodarstw, a jednocześnie wzrost licznych monopolistów. Wszystko to razem musiało rodzić konflikty wśród społeczeństwa. Istotne znaczenie miała także powoli rosnąca w siłę partia bolszewicka.

Nie bez znaczenia była także wojna rosyjsko-japońska, która początkowo wydawał się drobnym konfliktem na obrzeżach wielkiego imperium. Szybko jednak przemieniła się w wyniszczające walki zakończone tak naprawdę przegraną Cesarstwa Rosyjskiego.

Pierwsze strajki miały miejsce już w 1900 roku, a poszczególne ogniska pojawiały się w różnych częściach cesarstwa prawie co rok. Zaczęto dostrzegać zmurszałość ustroju państwa...

Podobne wypracowania