Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Paweł II - Zamach na Jana Pawła II - data, sprawca, opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Zbrodnia stulecia – m.in. takie słowa padały w pierwszych reakcjach światowych mediów na wydarzenia, które miały miejsce 13 maja 1981.

Tego dnia planowo o godzinie 17 papież Jan Paweł II wyjechał w odkrytym samochodzie na Plac św. Piotra w Rzymie. Audiencja ta przebiegała zwyczajnie, aż do czasu drugiego okrążenia sektorów, kiedy pojazd zbliżał się już Spiżowej Bramy. Wówczas, o godzinie 17.19, rozległy się dwa strzały z pistoletu browning 9mm. Za spust pociągał Mahomet Ali Agca – turecki terrorysta należący do organizacji Szarych Wilków (ciążył już na nim wyrok dożywocia za zabójstwo tureckiego dziennikarza).

Obydwa strzały dosięgły celu, jednak nie były na tyle precyzyjne, jak przewidywał zamachowiec. Papież osunął się na siedzenie samochodu trafiony w brzuch i rękę. Czuwającym nad bezpieczeństwem papieża karabinierom udało się natychmiast obezwładnić strzelca – nie zdążył on oddać kolejnych strzałów, ani użyć przygotowanej bomby. Papież błyskawicznie przewieziony został ambulansem do kliniki im. Agostio Gemelli.  Tam przystąpiono do operacji, która trwać miała 5 godzin. Szybko okazało się, że zakończyła się ona sukcesem i Jan Paweł II odzyskał przytomność.
Zamach ten był prawdziwym...

Podobne wypracowania