Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Intifada

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Intifada w języku arabskim oznacza bunt, rebelię. Intifada w głównej mierze wymierzona jest przeciwko Izraelowi. Dzisiaj jest powszechnie obowiązującym pojęciem charakteryzującym politykę arabską względem nieprzychylnych politycznie państw. Problem Intifady polega na problemie narodowościowym na terenach Palestyny. Przede wszystkim podłożem konfliktu jest spór o terytorium na którym znajduje się Palestyna i Izrael. Wielu Palestyńczyków nie uznaje Izraela, a samo ustanowienie państwa izraelskiego w 1948 r. za nielegalne. Palestyńczycy zarzucają światu pogwałcenie praw do życia i praw do niepodległego państwa. Intifada zaczęła zbierać ponure żniwa. Pierwsza intifada na terenach palestyńskich wybuchła 9 grudnia 1987 r. w Stefie Gazy.

Ludność Palestyny doprowadziła do zamieszek, żądając utworzenia niepodległego państwa Palestyny. Prawo do legalnego, terytorialnego państwa było dla Palestyńczyków obowiązkiem, którego świat zachodu wciąż im odmawiał. W głównej mierze nastroje polityczne wykorzystali fundamentaliści islamscy, którzy podsycali wojenne nastroje, bardzo często dokonując sabotaży i zamachów.

Intifada kierowana była przez duchownych islamskich z Centrum Islamskiego w Gazie i to stało się istotnym...

Podobne wypracowania