Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mezopotamia - religia, kultura i sztuka Mezopotamii

Religia starożytnej Mezopotamii nie odbiegała w swych standardach od ówczesnej normy, jaką był politeizm. Podobnie jak i w wielu innych regionach świata, tak i tutaj wytworzono wiarę obfitą w bogów i mity. Szacuje się, że ludy zamieszkujące Mezopotamię stworzyły kanon około 2.500 boskich imion. Najważniejsze miejsce zajmował  Anu, czyli Pan Nieba będący zarazem ojcem bogów. Jego imię zapisywano pod postacią gwiazdki. Kolejny w mezopotamskim panteonie był Szamasz, zwany też Utu lub Babbar. Był on bogiem słońca, stróżem prawa, a zarazem dawcą życia oraz światła.

W mitologii tej nie brakowało również miejsca dla bóstw płci żeńskiej, jak choćby dla Sin, nosząca również imiona Nanna lub Nannar. Jej imię zapisywano liczbą trzydzieści, a pod jej patronaż oddawano księżyc, który miał sprzyjać kupcom (gdyż chętniej wówczas wędrowano w świetle nowiu, niż w gorączce upalnego słońca). Niemałą rolę w świecie mezopotamskim pełnił również Marduk będący boskim opiekunem stolicy, czyli Babilonu. Jego symbolem była łopata bądź motyka, a bliskim towarzyszem Muszussu (wąż-smok). Pod jego opiekę oddawano mądrość i sądownictwo, wodę oraz magię. Mieszkańcy Mezopotamii wznosili swoim bogom okazałe świątynie, choć każdy region czy miasto posiadało swoje naczelne bóstwo, którym poświęcano owe budowle. Dla przykładu mieszkańcy Babilonu wybudowali wspaniałą świątynię ku czci patronowi ich ukochanego miasta – wspomnianemu już Mardukowi.

Przyglądając się zaś sztuce starożytnej Mezopotamii należy stwierdzić z przykrością, iż nie potrafimy dziś zbyt wiele o niej powiedzieć. Jednakże warto wspomnieć o znaleziskach, które rzuciły ciekawe światło na ową cywilizację. Mianowicie, stworzyła ona przełomowe pismo klinowe, które nanoszone było na gliniane tabliczki. W ten sposób został spisany m.in. słynny epos o Gilgameszu, który jest kolejnym dowodem na wielkość kultury tego regionu świata. Zresztą to nie jedyny epos, który przetrwał do dnia dzisiejszego, wszak znamy dziś również tzw. "Enuma Eliasz", "Zejście Isztar do świata podziemnego" czy też :Dialog o ludzkiej nędzy".

Duże zasługi cywilizacja Mezopotamska miała również w budownictwie, choćby we wspomnianej świątyni Marduka czy też w Zigguracie, który przetrwał do dziś na terenie Ur. Były to masywne i budzące podziw budowle. Kultura ta lubowała się również w pięknie, które dostrzec można w pałacu w Niniwie czy też we Wrotach z Balawat.

Podobne wypracowania do Mezopotamia - religia, kultura i sztuka Mezopotamii