Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mezopotamia - religia, kultura i sztuka Mezopotamii

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Religia starożytnej Mezopotamii nie odbiegała w swych standardach od ówczesnej normy, jaką był politeizm. Podobnie jak i w wielu innych regionach świata, tak i tutaj wytworzono wiarę obfitą w bogów i mity. Szacuje się, że ludy zamieszkujące Mezopotamię stworzyły kanon około 2.500 boskich imion. Najważniejsze miejsce zajmował  Anu, czyli Pan Nieba będący zarazem ojcem bogów. Jego imię zapisywano pod postacią gwiazdki. Kolejny w mezopotamskim panteonie był Szamasz, zwany też Utu lub Babbar. Był on bogiem słońca, stróżem prawa, a zarazem dawcą życia oraz światła.

W mitologii tej nie brakowało również miejsca dla bóstw płci żeńskiej, jak choćby dla Sin, nosząca również imiona Nanna lub Nannar. Jej imię zapisywano liczbą trzydzieści, a pod jej patronaż oddawano księżyc, który miał sprzyjać kupcom (gdyż chętniej wówczas wędrowano w świetle nowiu, niż w gorączce upalnego słońca). Niemałą rolę w świecie mezopotamskim pełnił również Marduk będący boskim opiekunem stolicy, czyli Babilonu. Jego symbolem była łopata bądź motyka, a bliskim towarzyszem Muszussu (wąż-smok). Pod jego opiekę oddawano mądrość i sądownictwo, wodę oraz magię. Mieszkańcy Mezopotamii wznosili swoim bogom okazałe świątynie, choć każdy...

Podobne wypracowania