Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Krzywousty - panowanie, testament, synowie, rozbicie dzielnicowe, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Gdy w 1102 roku zmarł, władający Polską, Władysław Herman, rozpoczęła się walka o dziedzictwo tronu pomiędzy jego dwoma synami - Zbigniewem oraz Bolesławem. Niemiecki król, Henryk V wsparł w tej walce (widząc w tym swój interes) usuniętego przez brata, Zbigniewa. Postanowił interweniować w jego sprawie. W roku 1109 pod pozorem obrony praw Zbigniewa, Henryk V ruszył zbrojnie przeciwko Polsce. Licząc, że nowy władca zlęknie się wysunął żądania, by Bolesław III, zwany Krzywoustym, oddał połowę państwa pod władanie swojemu bratu, a samemu władcy niemieckiemu oddanie służby wasalnej. Jednakże spotkała go kategoryczna odmowa, wojna okazała się zatem nieunikniona.

Jak wspomniałem, Bolesław III Krzywousty nie zląkł się wojsk niemieckich, a wręcz wykazał się ogromnym talentem wojskowym, zmysłem strategicznym, umiejętnościami dowódczymi, które zaowocowały licznymi sukcesami z o wiele silniejszym wrogiem. By tego dokonać Krzywousty unikał otwartej walki, ale starał się skupiać na obronie grodów oraz na walce podjazdowej. To właśnie za czasów Bolesława III pochodzi legendarna obrona Głogowa, w której to niemieccy najeźdźcy przywiązali do wież oblężniczych polskich zakładników. Równie zaciętą obronę stawili Polacy w grodach...

Podobne wypracowania