Robert Schuman - biografia, życiorys
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Robert Schuman urodził się 29 czerwca w Luksemburgu, zmarł 4 września 1963 roku w Scy-Chazelles. Dzieciństwo spędził w Lotaryngii. Edukację odebrał między innymi na niemieckim Uniwersytecie Humboldta w Berlinie. Sam siebie określał jako: „Luksemburczyka z urodzenia, wykształconego w Niemczech, rzymskiego katolika z przekonania i Francuza z serca”.
Studiował między innymi w Berlinie, Bonn, Monachium i Strasburgu. Tam też otrzymał tytuł doktora po obronie pracy doktorskiej pod tytułem „Streitbefangenheit und Rechtsmachtfolge als Voraussetzungen der Zivilprozessordnung”, w której to zawarł swoje poglądy w kwestii prawa i ludzkich przekonań. W 1912 r. otworzył kancelarię prawniczą. Nie walczył podczas I wojny światowej z powodu słabego stanu zdrowia.
W 1918 roku został wybrany do Zgromadzenia Narodowego reprezentującego interesy Mozeli. Potem przystąpił do Ludowego Ruchu Republikańskiego (Demokraci Ludowi). Napisał książkę pod tytułem „Pour l’Europe”, w której w logiczny sposób udowadnia, że demokracja jest wynikiem wiary chrześcijańskiej, a w związku z tym to, co demokratyczne, nie może być złe. Obie te wartości mówią bowiem o godności człowieka.
W latach 1919-1940 zajmował się sprawami państwa francuskiego. Działał przede wszystkim w Lotaryngii, która po wojnie powróciła w granice Francji. Jego kariera polityczna przebiegała gwałtownym tempem. Rok po uzyskaniu mandatu do parlamentu, uzyskał tekę premiera. Był aresztowany przez gestapo za działalność publiczną, jednak politykowi udało się uciec z więzienia. Później musiał ukrywać się w tak zwanej „strefie nieumiarkowanej” niemal do końca wojny.
Po wojnie ponownie zasiadł w parlamencie, choć rzadko zabierał tam głos. Niedługo potem został premierem i utrzymywał się na tym stanowisku przez 8 lat. To z pewnością świadczy o wybitności polityka, którego cenili wszyscy – przyjaciele czy wrogowie, jak również społeczeństwo.
Pochwalany był za szczególny wkład w walkę z szerzącymi się poglądami nazistowskimi i ze zwolennikami Adolfa Hitlera. W latach 1948-1953 Schumann z dużymi sukcesami sprawował urząd ministra spraw zagranicznych. 9 maja 1950 roku polityk przedstawił swój ramowy plan współpracy Niemiec z Francją w zakresie produkcji węgla i stali. Chciał w ten sposób wyciągnąć pomocną dłoń do Niemiec, które po kolejnej przegranej wojnie nie miały zbyt dobrej pozycji na arenie międzynarodowej, szczególnie zaś europejskiej.
Do projektu planowano „wciągnąć” takie kraje, jak: Włochy, Niemcy, Belgię, Francję, Holandię oraz Luksemburg. Plan szybko uzyskał akceptację ze strony innych polityków, pomimo, że kłopoty wystąpiły z Republiką Federalną Niemiec, która była w stosunkach międzynarodowych niezwykle nieufna.
Robert Schuman określany był jako człowiek szczególnie ciepły, serdeczny, rozumny i skromny. Zachował młodzieńczą świeżość umysłu. Był jednym z najbardziej rozpoznawanych polityków swoich czasów, z pewnością najbardziej cenionych. Podobno do pracy nawet jako premier jeździł pociągiem i autobusem II klasy. Był człowiekiem głęboko wierzącym. W kościele katolickim rozpoczął się proces beatyfikacji Roberta Schumana.
Podobne wypracowania do Robert Schuman - biografia, życiorys
- Polski październik 1956 - przyczyny, skutki
- Organizacje spiskowe na ziemiach polskich po powstaniu listopadowym
- Emigracja Polaków w XIX wieku (w okresie zaborów) - emigracja po powstaniu listopadowym - polscy emigranci
- Styl romański - Architektura romańska w Europie. Charakterystyka
- Oliver Cromwell - biografia, życiorys
- Powstanie Republiki Federalnej Niemiec
- Charles de Gaulle - działania i decyzje podczas II wojny światowej
- Artur Grottger - biografia, życiorys
- Francja przed rewolucją francuską - opracowanie zagadnienia
- Wyprawy krzyżowe - Krucjata I, II, III i IV - tło historyczne, przyczyny i skutki
- Marek Edelman - biografia, życiorys
- Podział Cesarstwa Rzymskiego na wschodnie i zachodnie przez Teodozjusza
- Rozmowy rządu i Solidarności
- Odzyskanie Pomorza Gdańskiego - II pokój toruński
- Piotr Opaliński - biografia, charakterystyka
- Starożytna Grecja - architektura
- Bolesław Krzywousty - panowanie, testament, synowie, rozbicie dzielnicowe, życiorys
- Postanowienia Konstytucji 1952
- Rewolucja lutowa we Francji (1848 r.) - przyczyny i skutki
- Żdanowszczyzna - przebieg i skutki