Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Starożytna Grecja - architektura

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W Grecji, równolegle z rozwojem kultury umysłowej, zachodziły również zmiany w dziedzinie kultury materialnej. Jedynym z przejawów tego procesu było ożywienie w sferze budownictwa.

Od wieku VII powszechne stało się zastosowanie kamienia (wcześniej używano głównie drzewa i gliny). Postęp w jego obróbce doprowadził do urozmaicenia form i, co za tym idzie, ukształtowania się odrębnych stylów: doryckiego i jońskiego. Ten pierwszy występował głównie w południowej Italii i na Sycylii. Jego cechą charakterystyczną była surowość i prostota. Styl joński rozwinął się w koloniach jońskich w Azji Mniejszej i w odróżnieniu od doryckiego odznaczał się większa lekkością. Jonowie, jako pierwsi Grecy, decydowali się na budowle o rozmiarach monumentalnych. Sukcesem początkowego etapu rozwoju inżynierii budowlanej było niewątpliwie skonstruowanie wodociągów w Atenach i na Samos.

Zwycięstwo nad Persami w wieku V spowodowało wkroczenie Grecji w okres szczytowy dla rozwoju szeroko rozumianej sztuki, na czele z architekturą. Budownictwo od tego momentu miało charakter monumentalny i służyło uświetnieniu bogów. W owym czasie powstają m.in. ogromna świątynia Zeusa w Olimpii oraz na Sycylii. Szczególny pęd ku doskonałości...

Podobne wypracowania