Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Marek Edelman - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Dokładna data narodzin Marka Edelmana nie jest znana. Istnieją dwie, bardzo prawdopodobne, tezy. Pierwsza z nich mówi, że Edelman urodził się 1 stycznia 1922 roku w Warszawie. Według drugiej miało to miejsce 1 stycznia 1919 roku w Homlu. Stąd zresztą pochodziła jego rodzina, która następnie przeprowadziła się do Warszawy.  Być może  po to, by uniknąć deportacji z kraju, Edelman podawał jako miejsce urodzenia właśnie stolicę. Jego rodzice byli osobami bardzo zaangażowanymi w to, co dzieje się w kraju. Matka Cecylia zrzeszona była w organizacji o nazwie Bund. Ojciec skłaniał się ku socjalistycznym działaczom.

W roku 1934 zmarła matka Edelmana. Wtedy to opiekowały się nim kobiety z Bundu. Marek musiał bardzo wcześnie wydorośleć i pomagać ojcu w utrzymaniu rodziny. Nie bał się ciężkiej pracy i wyzwań. Czuł więź z krajem, a czasy, które nadchodziły, były jednymi z najcięższych dla Polski. W historii Marek Edelman zasłynął jako współzałożyciel ŻOB-u czyli Żydowskiej Organizacji Bojowej. Już niedługo grupa miała przejść chrzest bojowy. W roku 1943 wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Edelman oczywiście brał w nim udział. Mało tego – po śmierci przywódcy, Mordechaja Anielewicza, został jego następcą. Rok później wziął...

Podobne wypracowania