Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Oliver Cromwell - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Był angielskim lordem protektorem i główną postacią angielskiej wojny domowej, która odbywała się w latach 1653-1658. Urodził się w 1599 roku w szlacheckiej rodzinie, która swój awans społeczny zawdzięczała sekularyzacji, wykorzystanej przez przodka – Thomasa Cromwella, który żył w XVI wieku.

Oliver jako młodzieniec rozpoczął studia na prestiżowym uniwersytecie Cambridge, jednak po roku musiał z nich zrezygnować ze względu na śmierć ojca. W okresie pomiędzy 1627 a 1640 miał przeżyć szereg iluminacji, w których Bóg wskazywał mu odpowiednią drogę życiową. Cromwell był więc człowiekiem głęboko religijnym i wszystkie swoje czyny podporządkowywał wierze. W 1620 roku przeniósł się ponownie do Londynu, gdzie poślubił córkę kupca, Elizabeth, z którą od roku 1621 do 1638 miał ośmioro dzieci. Mieszkając w Londynie osiągnął pozycję reprezentanta hrabstwa Huntington, sprawując swoją funkcję nie wykazał się niczym szczególnym. Jednak podczas sprawowania kadencji w czasie tzw. Długiego Parlamentu (1640) wykazał się doskonałymi zdolnościami oratorskimi, co zyskało mu poparcie wśród szlachty.

W 1642 udało mu się zgromadzić dla księcia Ruperta wielu wojowników, co dało mu pozycję pułkownika...

Podobne wypracowania