Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Pismo w starożytności

Pismo, obok języka, jest bodaj najważniejszym wynalazkiem ludzkości, pozwoliło bowiem utrwalać i przechowywać świadectwa odkryć w innych dziedzinach, a także zapisywać to, co historycy późniejszych epok nazwą dziedzictwem kulturowym.

Pismo rozwijało się niezależnie we wszystkich wielkich cywilizacjach. Babilończycy opracowali system kresek (stąd nazwa: pismo klinowe), oznaczających początkowo całe wyrazy, później jednak, prawdopodobnie na skutek większej elastyczności, odczytywanych jako sylaby. Teksty zapisywano rylcem na glinianych tabliczkach, które później wypalano. By nadać zapiskom większą trwałość, używano też metalowych płyt (np. srebrnych) lub kamienia. Jeden z najstarszych znanych kodeksów, kodeks Hammurabiego, wyryto na bazaltowym słupie.

Egipcjanie wprowadzili pismo hieroglificzne. Hieroglify były ideogramami, obrazkami, którym przypisano określone znaczenie. Tak więc, początkowo, jeden hieroglif oznaczał jedno słowo, co szybko doprowadziło do olbrzymiego wzrostu liczby znaków. Nie dziwi zatem, że oryginalne pismo hieroglificzne nie było dostępne każdemu. Posługiwali się nim jedynie mędrcy, kapłani, i to w szczególnych, zwykle obrzędowych, okazjach. Na co dzień nawet kapłani używali pisma hieratycznego,...

Podobne wypracowania