Unia polsko-litewska w 1385 r. - tło historyczne, przyczyny i skutki
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Osiedlenie się na terenach słowiańskich Zakonu Kryżackiego, który w dobrej wierze sprowadził Konrad Mazowiecki (ok. 1228 r.), okazało się dużym problemem. Litwa, podobnie jak Polska, obawiała się zagrożenia ze strony Zakonu Krzyżackiego. Z kolei Polska, widziała w Litwie sprzymierzeńca szczególnie pożądanego.
Podjęto trwałe wysiłki zmierzające do zacieśnienia współpracy dwóch państw. W 1385 r. zaproszono do Krakowa poselstwo litewskie, które wstępnie ustaliło warunki wzajemnego sojuszu i unii. W 1385 r. Władysław Jagiełło wystawił w Krewie akt, który ściśle określał, że po uzyskaniu ręki Jadwigi i tronu polskiego, połączy Litwę z Polską. Tak więc podstawową przyczyną było zagrożenie krzyżackie. Zarówno Litwa jak i Polska zdawały sobie sprawę, że wojna z zakonem jest już tylko kwestią czasu. Odczuwano brak dostępu do morza, co niweczyło handel i rozwój rzemiosła.
Krzyżacy z kolei, skutecznie utrudniali przepływ polskich statków i zboża. Liwa pragnęła odeprzeć zagrożenie krzyżackie, by utrzymać swe terytoria na Rusi, które Krzyżacy planowali zająć. W efekcie, unia w Krewie doprowadziła w późniejszym czasie do wielkiej wojny z zakonem krzyżackim. Krzyżacy za pretekst podawali pogańskie zwyczaje Litwy. Aby zyskać wsparcie rycerstwa europejskiego, Krzyżacy okrzykneli Polskę sprzymierzeńem pogan i kwestionowali legalność małżeństwa pogańskiego Jagiełły z Jadwigą. Wojna była nieunikniona, była tylko kwestią czasu. Polityka obu stron była otwarcie i jawnie wroga, co doprowadziło w późniejszym czasie wprost na pola Grunwaldu w 1410 r.
Przyczyną unii z 1385 r. była wspólna sytuacja wewnętrzna i zewnętrzna obu państw, bowiem Krzyżacy widzieli możliwość ekspansji terytorialnej nie tylko na terenach Rzeczypospolitej, ale i na terenach Litwy. Wspólne problemy Polski i Litwy doprowadziły do ustalenia porozumienia, a w konsekwencji unii, która gwarantowała nie tylko zwycięstwo w walce z krzyżakami, ale i bezpieczeństwo na przyszłość. Taka polityka unijna Polski i Litwy z czasem doprowadziła do uformowania się nowej potęgi w Europie, która na wiele lat odgrywała ogromną rolę w sprawach i dziejach Europy.
Podobne wypracowania do Unia polsko-litewska w 1385 r. - tło historyczne, przyczyny i skutki
- Wojny domowe w Rzymskie - Wojny domowe w Imperium Rzymskim
- Boutros Boutros Ghali sekretarzem ONZ – działania
- Henryk Walezy - biografia, życiorys
- Zakony rycerskie - templariusze - geneza, dzieje (XII-XIV wiek)
- Benedykt Dybowski - biografia, życiorys
- Botticelli - biografia, życiorys
- Cywilizacje starożytne - osiągnięcia cywilizacji starożytnych i religie starożytnego Wschodu
- Protektorat Cromwella. Opracowanie
- II wojna światowa - skutki dla Polski
- Karol Wojtyła papieżem - charakterystyka pontyfikatu
- Leszek Biały - biografia, życiorys
- Jan van Eyck - biografia, życiorys
- Pepin Krótki - rządy, dokonania
- Adam Jerzy Czartoryski - biografia, życiorys
- Mieszko I, Bolesław Chrobry - drużyna książęca jako podstawa armii monarchii pierwszych Piastów
- Pismo w starożytności
- List biskupów polskich do niemieckich - „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”
- Układ Warszawski a NATO - Układ Warszawski - rozpad
- Program pokojowy prezydenta Wilsona - 14 punktów
- Trybunał Koronny i Trybunał Litewski