Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Botticelli - biografia, życiorys

Sandro Botticelli, a właściwie Alessandro di Mariano Filipepi, był malarzem, jednym z głównych przedstawicieli tak zwanej szkoły florenckiej.

Urodził się w 1445 roku i całe życie związane był z Florencją. O jego wczesnej młodości wiemy niewiele, tyle tylko, że prawdopodobnie przez jakiś czas pracował u swojego brata, po czym w wieku dwudziestu pięciu lat otworzył własną pracownię w 1470 roku i tam realizował zlecenia powierzone przez całe grono rodzin florenckich. Obracał się w kręgu humanistów skupionych wokół rodziny Medicich. Medyceusze byli mecenasami również Botticellego i właśnie dla nich wykonywał większość swoich dzieł.

Jednym z pierwszych zleceń, jakie otrzymał Botticelli było zamówienie od siedziby rządu handlowego. Botticelli namalował wtedy obraz pt. „Alegoria siły”. W tym okresie wykonał również ołtarz do kościoła Santa Elisabetta Della Convertire.

W 1474 roku jego słynne dzieło „Św. Sebastian” przyozdobiło kościół Santa Maria Maggiore. Lata 70. Obfitowały również w takie dzieła jak: „Wniebowzięcie” do kaplicy kościoła Campo Santo w Pizie (obraz nie został jednak ukończony, a ponad to w 1583 roku uległ całkowitemu zniszczeniu), „Sztandar z Ateną”...

Podobne wypracowania