Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bohdan Chmielnicki - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bohdan Chmielnicki (właściwie Bohdan Zenobii Chmielnicki) urodził się 27 grudnia 1595 r. w Czehryniu w okolicach Kijowa (co nie jest pewne), a zmarł 6 sierpnia 1657 r. w Czehryniu. Jego ojcem był Michał Chmielnicki. Bohdan naukę rozpoczął we Lwowie. Uczęszczał tam najprawdopodobniej do kolegium jezuickiego pod protektoratem Stanisława Żółkiewskiego – polskiego magnata i hetmana wielkiego koronnego. Nie istnieje żadne poświadczenie, iż Bohdan Chmielnicki mógł dokształcać się również w Krakowie. Biegle posługiwał się łaciną w mowie i w piśmie. W takim stopniu opanował też język polski.

Wiadomo, że był wyznania prawosławnego. W roku 1620 wziął udział w bitwie pod Cecorą. Wtedy to został jeńcem wojennym w niewoli tureckiej wraz z księciem i wojewodą sandomierskim – Stanisławem Koniecpolskim. Mówi się, że nauczył się wtedy języka tureckiego. Nie jest dokładnie sprecyzowane, w jakich okolicznościach udało mu się uciec z więzienia – przypuszczalnie uciekł albo został wykupiony. Potem powrócił na tereny centralnej i południowo-wschodniej Ukrainy (Naddnieprze) i pracował jako koniuszy w dworze Mikołaja Potockiego (krakowskiego kasztelana i hetmana wielkiego koronnego). Nieco później wstąpił do wojska kozackiego. W roku...

Podobne wypracowania