Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Karolingowie - wielka dynastia frankijska

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Dynastia Karolingów, choć w istocie jej panowanie nie należało do najdłuższych, miała jednak olbrzymi wpływ na historię Europy.

Za „ojca dynastii” uchodzi Karol Młot, władca niezwykle utalentowany. Młot pomimo, że odniósł całą masę zwycięstw zapamiętany został głównie, jako ten, który powstrzymał inwazję arabską w bitwie po Poitiers w roku 732. Kluczem do tego, oraz wszystkich pozostałych sukcesów władcy była reorganizacja armii frankijskiej, która od tej pory miała bazować na ciężkozbrojnej jeździe. Za czasów panowania Młota, państwo Franków stało się potężniejsze niż kiedykolwiek wcześniej, dlatego właśnie nazwa dynastii wzięła się od jego imienia.

Panowanie Karolmana, syna Karola Młota, które przypadło na lata 741-747 nie odznaczało się spektakularnymi wydarzeniami. Władca ten, w porozumieniu ze swym bratem Pepinem, zajęty był głównie tłumieniem buntów, jakie wybuchały w jego włościach. Cieniem na jego rządach kładzie się zwłaszcza „masakra w Cannstatt” kiedy to władca zarządził masową egzekucje zbuntowanych możnych przybyłych na jego żądanie. W roku 747 Karolman zrzekł się władzy i wstąpił do klasztoru. Zmarł siedem lat później uwięziony w Vienne przez...

Podobne wypracowania