Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rozwój kolei na świecie (w Polsce i Europie) do 1914 roku

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Rozwój kolei był jednym z istotniejszych elementów dokonującej się w XIX wieku rewolucji przemysłowej. Możliwość przewożenia dużej ilości towarów oraz osób doprowadziła do głębokich zmian zarówno w sferze gospodarczej, jak i społecznej narodów.

Początki historii kolei datowane są na koniec XVIII wieku i związane są z osobą francuskiego konstruktora Nicolasa Josepha Cugnota. Trójkołowa maszyna, dzieło francuskiego oficera, nie spotkała się jednak z szerokim zainteresowaniem ze strony ministerialnej, więc udoskonalenie projektu zostało zaniechane. Na przełomie wieku prymitywna kolej służyła głównie do przewozu minerałów w kopalniach. Prace nad przystosowaniem kolei do przewozu pasażerskiego podjęli Anglicy. Wynalazca Richard Trevithick zbudował niewielki silnik parowy, który miał służyć do napędzania maszyny szynowej (1804 rok). Choć próba ta nie zakończyła się powodzeniem to jednak zainspirowała kolejne osoby i już w roku 1829 skonstruowana została lokomotywa parowa o nazwie „Rocket”. Jej konstruktor, Anglik George Stephenson, uważny jest za „ojca kolei”. Na rok po zaprezentowaniu „rakiety” datuje się początek ery kolejnictwa, bowiem właśnie wtedy pomiędzy Liverpoolem...

Podobne wypracowania